İnsanlık tarihinin en büyük ayıbı olan ırkçılık, modern çağda da devam etmektedir. Gelişmiş internet ağları sayesinde bilgiye ulaşmak günümüzde kolay bir hale geldi. Sosyal medya üzerinden veya yüz yüze ırkçılık söylemleri günümüzde görülmeye devam ediyor.

Peki ırkçı bir insanın beyni nasıl çalışıyor, ırkçı bir insan neler düşünüyor ?

Bu sorunun cevabını New York ve Amsterdam Üniversiteleri’nde doçentlik yapan nörobilim uzmanı David Amodio bir söyleşi sırasında cevapladı.

Amodio’ya göre tüm insanlar ırkçıdır ama bu önyargıyı kontrol altına almak kişinin kendi elindedir.

En çok duygu eksikliğinden dolayı

Amodio’ya göre ırkçı davranışları ortaya çıkaran duyguların sosyal durum ve gruplar arasındaki ilişkilere bağlı geliştiğini belirtiyor. Irkçı tepkiler insanların hor görme, iğrenme, korku, kin veya tehdit gibi duyguların birleşmesiyle oluştuğunu söylüyor.

Irkçı davranışlar en çok duygu eksikliğinden dolayı olduğunu belirtiyor. Karşısındaki kişi yok sayma, insan yerine koymama gibi durumların aktif ettiğini söylüyor. Zararsız bir azınlığın üyelerine karşı tutum temelinde ırkçı söylemleri barındırıyor.

Her insanda kasıt olmadan ortaya çıkan bir durum

Amodio, insanlar farkında olmadan ortaya çıkan bir önyargı modeli olarak tanımlıyor.

Duygusal hafıza ve duygusal tepkilerin oluşmasında öncül bir role sahip olan beynin amigdala bölgesinin bilinçaltı ırkçı önyargıların oluşumunda etkisi hakkında çok az kanıta sahip olunduğunu ifade eden profesör, ön korteks ve striatum bölgesinin bu alanda daha direkt etkili olduğunu belirtiyor.

Paylaş
Önceki İçerikÇok Hızlı Gelişen Sektör: Freelancer Olmak
Sonraki İçerik5G İnternet Teknolojisi Nedir?
İstanbul Üniversitesi Makine bölümü öğrencisi olup, İnovasyon, bilim ve teknoloji konularına merak salmıştır. Önceden teknoloji sitesi kurmak ve yönetmek girişimlerinde bulunmuş ve başarılı olmuştur. Uzun yıllar kendi bloglarında yazılar yazmış ve yeni maceralar İçin Diyalogin ekibini seçmiştir. Burada aile kavramını kavramış ve kavramaya devam etmektedir