Kafein bağımlılarına müjde: Joule

Kafein, çay ve kahve gibi bitkilerde bulunan, matein ve guaranin olarak da bilinen bir alkaloid. Aynı zamanda pek çok meşrubat, çoğu enerji içecekleri, çikolata, kakao ve reçeteli /reçetesiz ilaçların içerisinde bulunuyor. Kafein aynı zamanda merkezi sinir sistemine etki eden bir uyarıcı. Bu nedenle birçok kişi sabahları yataklarından kalktıklarında ilk olarak ayılabilmek için kahve içer veya akşam geç saatlere kadar dayanabilmek için kafein içerikli enerji içerikleri tüketir.

Deriye yapıştırılan bantlar yoluyla maddelerin emilimi, ağız yoluyla almaya göre daha yavaş ve kontrollü olarak gerçekleşiyor. Bu amaçla kullanılan nikotin ve kafein benzeri deriden emilen maddeler içeren bantlar, genellikle kan akışının yüksek olduğu bölgelere konularak, içerisinde bulunan kimyasal maddelerin vücuda daha hızlı girmesi ve yayılması sağlanabiliyor.

FDA kahve içmekten daha hızlı olan, orta boy kupadaki kahve miktarına eşit (65 miligram) kafein içeren kafein bantlarının kullanımını onaylamış durumda. Yine de bantların kullanımında doz aşımı olmaması için kullanıcıların sorumlu davranmaları gerekiyor.

Bu tür bantların vücuda yerleştirilmesi, bazen cilt tahrişlerine sebep olabiliyor ve tüm gün boyunca içerdiği yapışkanın tene teması sebebiyle genel anlamda rahatsızlık verebiliyorlar. Bugüne kadar bu tür bantlar genellikle giysilerin altında gizli tutulurdu.

Toronto merkezli olarak yeni geliştirilen Joule adlı yoğun veya hafif dozda kafein içeren giyilebilir bant, bu rahatsızlığı gidermek için tasarlanmış. Ürün ismini enerji biriminin İngilizce karşılığı olan ‘joule’den alıyor. Joule, yağ direnci fazla olmayan bir bölgeye yerleştirilerek içerdiği maddenin vücudun içerisine daha hızlı şekilde akmasına olanak sağlıyor. Böylece giyilebilir bir aksesuarla vücudunuzun kafein ihtiyacını direkt olarak giderebiliyorsunuz.

Ürün teknolojik değil, örneğin Bluetooth içermiyor. Ayrıca yazılım uygulamalarına bir uyarı veya benzeri mesajlar göndermediğinden genel anlamda pek de akıllı ürün olarak da nitelendirilemez. Joule bunun yerine, vücudunuza bir yapışkan bant yerleştirdiğinizde hissettiğiniz herhangi bir rahatsızlık ile uğraşmak zorunda kalmadan, yüksek kan akımı olan bölgeye takmak için bileklik veya saat benzeri basit bir alternatif yöntem sunuyor.

Ürünün siyahmavi ve pembe olmak üzere üç renk seçeneği var. Bilekliğe veya saate bandı yerleştirdikten sonra dört saat süresince içerdiği kafeinin etkisinden faydalanmak mümkün hale geliyor. Bununla beraber kullanıcı istediği zaman bandı çıkarılarak bu işlemi durdurabiliyor.

Bilindiği üzere spor yaparken kahve içmek mümkün değil veya spora ara verek içmek gerekli. Joule kullanıldığında ise spor yaparken de kafein ihtiyacını gidermek mümkün hale geliyor. Dolayısıyla Joule, kahve tüketim alışkanlıklarını bir bakıma değiştirecek bir ürüne benziyor.

Ürünü geliştiren ekip bir kitlesel fonlama sitesinde hedefledikleri 15.000 dolarlık fon miktarını %449’luk bir oranda gerçekleştirdi. Bantları 30’lu aylık paketler şeklinde alınabilecek üründe ilk teslimatlar Temmuz 2016 itibariyle gerçekleştirilecek.

 

 

Paylaş
Önceki İçerikBebeklere müzik dinleten vajina içi hoparlör
Sonraki İçerikCinsel saldırıları engelleyebilecek oje
Endüstri Mühendisi, Microsoft Sistem Mühendisi ve girişimcilik eğitmenidir. AB fonlarının desteğiyle gerçekleştirilen "KOBİ'lerin Avrupa Birliği'ne Uyumu ve e-dönüşüm Uzmanlığı" programına katılarak KOBİ Uzmanı unvanını aldı. Çeşitli sektörlerde endüstri mühendisliği, üretim ve kalite alanlarında, özellikle üretimde verimliliğin arttırılmasına yönelik yalın üretim ve kaizen faaliyetleri, kalite belgelendirme ve ERP programlarının altyapı projelerinde çalıştı.