Thomas Jefferson Üniversitesi’nden araştırma ekibi, insan kalbindeki ilk 3 boyutlu nöron haritasını tamamladı. Nöronların, kalp krizi ve diğer kalp rahatsızlıkları hakkında temel bilgiler verdiğini söyleyen ekip, beynin kalbin birincil denetleyicisi olmasına rağmen, kalbin intra-kardiyak sinir sistemi (ICN) adı verilen kendi “küçük beynine” sahip olduğunu da belirtti. (ICN kalp sağlığını destekler ve kalp krizi sırasında kalp kasını koruyabilir, ancak bu rolleri tam olarak nasıl yerine getirdiği belli değildir. )

ICN tam olarak anlaşılamamıştır ve bilim adamları kalpte nerede bulunduklarını, nasıl bağlandıklarını ve moleküler özelliklerinin ne olduğunu bilmiyorlardı. Üniversitedeki bilim insanları şimdi bu soruları ayrıntılı olarak cevaplayabildiler. Araştırmacılar, çift yaklaşımlı bir boru hattı oluşturmak için farklı araştırma gruplarından ve endüstri ortaklarından bilim adamlarıyla birlikte çalıştıklarını belirttiler.

Bir yaklaşımda, araştırmacıların tüm kemirgen kalbinin tam bir üç modelini oluşturmalarına izin veren bıçak kenarı tarama mikroskobu (Knife-Edge Scanning Microscopy) adlı yeni bir görüntüleme tekniği vardı. Çalışma, kardiyak araştırmalar için teknolojinin ilk kullanımını işaret ediyordu. İkinci yaklaşımda, gen ekspresyon analizi için tek nöronları örneklemek ve kalbin 3D yapısı içindeki bireysel pozisyonları tam olarak eşlemek için lazer yakalama mikrodiseksiyonu adı verilen bir teknik kullanmıştır.

Oluşturulan 3D harita, ICN’nin daha önce bilinmeyen karmaşıklığını ortaya çıkardı. Ekip, erkek ve dişi sıçan kalplerini karşılaştırdı ve nöronların hem uzaysal olarak hem de gen ifadesi ile düzenlenmesinde cinsiyete özgü farklılıklar olduğunu buldu. Bilim adamları, nöronların kalp yapılarıyla ilişkili olarak nerede bulunduklarını bildiklerinden, artık bir yeri uyarmak veya seçici olarak uyarmak gibi spesifik nöronları kalp fonksiyonunda bir fark yaratıyor gibi sorular sorabildiğini söylüyorlar.

Araştırma ekibi, “gelecekteki çalışmaların sonsuz bir olasılığı için temel oluşturduklarını” söylüyor.