Kalori ölçümünde bir ilk: Healbe GoBe

Orijinal %100 otomatik vücut yöneticisi olarak tanımlayabileceğimiz Healbe GoBe, cildiniz üzerinden üç farklı ölçüm yapar, verileri bir araya getirip değerlendirir ve günlük kaç kalori alıp kaç kalori yaktığınızı hesaplar. Giyilebilir sağlık ve fitness izleme cihazları arasında bunu yapabilen tek cihaz budur!

Healbe GoBe kalori alımı/harcamasını ölçmek dışında; fiziksel hareketlilik düzeyi, geçilen mesafeleri, su ihtiyacını, uyku ihtiyacını, kan basıncını, kalp atış hızını ve hatta stres düzeyini ölçer.
Üstelik bunun için sürekli her şeyin kaydını tutarak veri girmek, yediğiniz lokmaların kalorisini bir tabloya bakarak hesaplamak ya da yediğiniz hazır yemeklerin kalorisi hakkında tahminler yürütmek zorunda değilsiniz. Tek yapmanız gereken zarif ve ince bir saat görünümündeki –gerçek bir kol saati görür aynı zamanda– bu cihazı kolunuza takmak ve telefonunuza ücretsiz bir uygulama yüklemek.

Üstelik 1 saatlik şarj size 3 günlük kullanım rahatlığını sağlar. Bundan sonra isterseniz veri analizi sonuçlarınızı web sitesinden de takip edebilirsiniz.

Kalori harcamasını hesaplayabilen başka cihazlar da elbette var var. Ancak kalori alımını dikkatli ve kesine yakın bir biçimde hesaplayabilen tek cihaz Healbe GoBe.

Peki, bunu nasıl yapar?

Öncelikle bunu geliştiren uzmanlardan bahsetmek yerinde olacaktır. Başlarda takımda bir endokrinoloji uzmanı, bir fizikçi, bir matematikçi ve bir de TRIZ analisti varken; proje yol aldıkça çalışma grubuna klinik tanı uzmanları, mühendisler ve yazılımcılar katıldı. Teknolojik temelinin geliştirilmesi, yaklaşık 500 test uygulamasının ardından, 2003’te tamamlandı. FLOW adlı bir algoritma tüm bu uzmanların ortak çabasının sonucudur.

A: Basınç düzeyi, B: Hücresel direnç düzeyi ve C: Hız ve hareket düzeyi.

Healbe GoBe, cildinize temas eden bu üç sensorun verilerini bir araya getirir ve bu cihaza özel olarak geliştirilmiş FLOW algoritması yardımıyla yorumlar. Basınç düzeyi sensoru kalp atışlarınızı ve kan basıncını ölçer. Hücresel direnç sensoru hücrelerinizdeki glikoz ve sıvı oranını ölçer. Hız ve hareket sensoru günlük aktiviteler sırasında kaç kalori yaktığınızı takip eder.

Bir iyi haber daha; cihaz üç metre derinliğine kadar suya dayanıklıdır. Dolayısıyla havuzda veya duşta da kolunuzda kalabilir.

Özetle, sizin fazladan hiçbir şey yapmanıza gerek yok. Healbe GoBe ve FLOW, her şeyi sizin için ölçer, toplar ve basit tablo ve grafiklere dönüştürerek telefonunuzun ekranına aktarır.

Ne kadar suya, uykuya veya rahatlamaya ihtiyacınız olduğu, bugün daha kaç kalori yakmanız veya tüketmeniz gerektiği konusunda bilgi verir. Üstelik bu kalorileri protein, yağ, karbonhidrat olarak da sınıflandırır. Size kalan tek şey ise daha sağlıklı, rahat, bilinçli ve özgür bir yaşama kavuşmaktır.