Kamufulajlı robot derisi üretildi

AP4YN1 Day octopus, Octopus cyanea, Hawaii.

Ahtapotların anlık bir hareketle derilerinin dokusunu ve rengini etrafında bulunan yosun ve mercanlarla uyumlu hale getirerek tehlikelere karşı kamufle olabildiğini biliyor muydunuz? Bu özellikhayatın her alanında görmeye başladığımız robot teknolojisinin de sihirli bir numarası olarak karşımıza çıkabilir.

 

Science dergisinin 12 Ekim’de yayınlanan sayısında yer alan bir rapora göre, araştırmacılar düz iki boyutlu bir yüzeyden darbelere ve çukurlara sahip üç boyutlu bir cama dönüşebilen sentetik bir cilt yaratmayı başardı. Yayınlanan raporda Sant’Anna İleri Araştırmalar Okulu BioRobotics Enstitüsünde biorobotik profesörü olan Cecilia Laschi’nin”Kamuflajlı robotlar hayvan saldırılarından korunabilir ve hayvanları doğal yaşam alanlarında incelemek için hayvanlara daha iyi yaklaşabilirler. Elbette, kamuflaj, askeri uygulamalara da destek verebilir. Burada robotun görünürlüğünün azaltılması tehlikeli alanlara erişimde avantajlar sağlıyor” sözlerine yer verildi.

Pennsylvania Üniversitesi’nden James Pikul ve Cornell Üniversitesi’nden Robert Shepherd’ın liderliğindeki araştırmacılar ahtapot ve mürekkep balıklarının, saniyenin beşte biri gibi kısa bir sürede papilla ve yumrularını şişirebilme özelliğinden esinlendiler.Robot içinde papillayı taklit edecek parçanın silikon cildin altındaki hava cepleri veya balonlar olması hedefleniyor. Halihazırda tasarlanan “yumuşak” robotlarda bu cepler farklı bölgelerdeki farklı hareketleri gerçekleştirmek için şişiriliyor. Yeni araştırmada, bu robotik şişme hareketi bir adım daha ileriye taşındı. Cornell Üniversitesi’nde doktora sonrası öğrencisi olan Pikul, bu hava ceplerini fiber-ağ örgü halka desenleri ile tekstüre etme fikrini ortaya attı. Bilim adamları silikonun içine küçük fiber-ağ küreler ekleyerek şişmiş yüzeyin dokusunu kontrol edebilme ve şekillendirebilme yeteneği elde ettiler.

Dokulu derilerin mevcut prototipi oldukça basit görünüyor. Silikon baloncukları fiber-ağlı çerçevelerin konsantrik daireleriyle bölüştürerek, araştırmacılar şişirildiğinde silikonun şeklini nasıl kontrol edeceklerini öğrendiler. Ağ yapısını pekiştirerek kabarcıkları istedikleri gibi yeniden şekillendirmeyi başardılar.