Çeşitli sebeplerle hayatınızda birçok kez kan testi yaptırmışsınızdır. Yaptırdığınız bu testlerin mevcut hastalığınızı bulmada gösterdikleri başarı oranı ne kadardı, tam hatırlamıyorsunuzdur elbette. Yapılan bir araştırma kan testinin geliştirildiğini belirtiyor ve kusursuz bir şekilde, gelecek on yıl içerisinde ölüp ölmeyeceğinizi tahmin ediyor.

Almanya ve Hollanda’daki araştırmacılar, binlerce insanın yaklaşık %83 oranında doğru olduğu kanıtlanmış verileri içeren testlerden geçtiler ve böyle bir kan testinin mümkün olacağı gösterildi. Bu araştırma bir gün , klinisyenlerin hastaların bireysel belirteçlerine dayanarak mümkün olan en iyi tedaviyi aldıklarından emin olmalarına yardımcı olmak için önemli bir rol oynayabilir.

Almanya, Yaşlanma Biyolojisi Max Planck Enstitüsü’nden Dr. Joris Deelen, Dijital Trendler dergisine konuştu. ” Çoğunlukla 60 yaş üzeri olan bireylerle, 12 biobanka ve Avrupa’daki çalışmalara katılan kan örnekleri ile çalışılmıştır. “Bu işbirliğine katılan biobankalar, katılımcılardan kan aldı ve uzun yıllar boyunca onları takip ederek morbidite ve mortaliteyi kaydetti. Bu biyolojik belirteçlerin 14’ünün mortalite ile bağımsız olarak ilişkili olduğunu bulduk.” (Morbidite: Özel bir grup içinde ve belirlenmiş bir zaman diliminde belli bir hastalığa yakalanan ve tanı konulan hastaların sayısı (veya oranı). Mortalite: Genel populasyon içinde belli bir hastalığa bağlı ölüm sayısı (oranı). (Özellikle bu oran sadece olgular içindeki ölüm oranı değildir).* )

Araştırma, tek bir kan örneğinin 60 yaşından büyük insanlar için uzun vadeli mortalite riski hakkında bilgilendirici olabileceğini göstermektedir. Çalışmada kullanılan 14 biyolojik belirteç, aslında, vücut kitle indeksi, sigara, alkol tüketimi ve hastalık varlığı veya eksikliği gibi geleneksel belirteçlerden beş hatta 10 yıllık bir süre boyunca ölümü tahmin etmede daha iyi olabilir.

Blood vessel with flowing blood cells, 3D illustration

Hollanda’daki Leiden Üniversitesi Tıp Merkezi’nden Profesör Eline Slagboom, DT’YE verdiği demeçte,” bu biyomarkerleri kullanarak klinikteki yaşlı insanların savunmasızlığını tahmin etmenin en iyi kişisel tedaviyi belirlemeye yardımcı olup olmadığını değerlendirmek için klinik çalışmalarda biyomarkerler araştırılıyor ” dedi. “Hastalar böbrek veya kalp yetmezliği veya kalça kırıkları ile geldiğinde, sağlık profesyonelleri ve doktorlar en iyi bakım, ilaç dozu, diyet, (ve benzeri sağlamak için hastaların gizli güvenlik açıklarını bilmek gerekir.) Bu gibi biyomarkerler, hasta için en iyi olanı araştırmalarında onlara yardımcı olabilir.” diye de ekledi.

Ayrıca konuyla ilgili olarak Nature Communications dergisinde “44,168 kişinin gözlemsel bir çalışmasında tanımlanan nedenlere bağlı mortalite riskinin metabolik bir profili” başlıklı çalışmayı açıklayan bir makale yayınlandı.

Sağlık uzmanlarına kolaylık sağlayan ve bir şekilde bizi geleceğe hazırlayabilecek bu testin desteklenmesi belki de birçok yaşamı değiştirebilir. Kim bilir…

*Morbidite ve Mortalite terim anlamları http://www.floradergisi.org kaynağından alınmıştır.

Paylaş
Önceki İçerikUykunuzu takip edin !
Sonraki İçerikFelçli insanlara robotik destek
İnovasyon, bilim ve teknoloji konularına merak salmış Hacettepe Üniversitesi BÖTE öğrencisi. Gündemi ve de bilimsel gelişmeleri Diyalogin ailesi ile takip etmeye karar verip, aileye yeni bir renk katmıştır.