ETH Zürih’ten Marcel Schuck adında bir bilim insanı, küçük ve kırılgan nesneleri dokunmak zorunda kalmadan manipüle edebilen robotik bir tutucu geliştirme üzerinde çalışıyor. Araştırmacının üzerinde çalıştığı teknoloji ses dalgalarına dayanıyor.

Schuck’ın icadı kulaklıktan kulaklıklara benzeyen bir çift yarı küreye sahip bir robot kolu. İki büyük yarı küre arasında, ultrason dalgaları tarafından tutulan havada gezinen küçük bir küre var. Bu akustik levitasyon olarak biliniyor. Bilim insanı, küçük nesneleri dokunmadan kaldırmanın ve manipüle etmenin bir yolunu geliştiriyor.

Bu teknoloji, saat yapımında veya yarı iletken endüstrisinde yararlı olacak. Geleneksel tutucular, küçük bileşenlere zarar vermeden işleyebiliyor ama zarar verebiliyorlar da.  Bununla birlikte, bu tutucular kirlenmeye de maruz kalıyorlar. Yumuşak tutucular yalnızca sınırlı konumlandırma hassasiyeti sunuyor.

Dokunmasız yöntemin çalışma şekli, insanların duyamadığı veya göremediği ultrason dalgalarını kullanmaktır. Ultrason dalgalarının birbirine bindiği basınç noktaları oluşturuluyor ve bu noktalar arasında küçük nesneler sıkışabiliyor ve havada yüzer gibi görünebiliyor. Şu anda, teknoloji prototip aşamasında ve yarım küreciklerin küçük hoparlörleri bir 3D yazıcı kullanılarak oluşturulmuş. Çalışmaların devamını merakla bekliyoruz.

Paylaş
Önceki İçerikUnreal Engine 5 Demosu Yayımlandı!
Sonraki İçerikİnternet Hız Rekoru Kırıldı!
İnovasyon, bilim ve teknoloji konularına merak salmış Hacettepe Üniversitesi BÖTE öğrencisi. Gündemi ve de bilimsel gelişmeleri Diyalogin ailesi ile takip etmeye karar verip, aileye yeni bir renk katmıştır.