Maske Takmak Korona Virüs Riskini Arttırıyor mu?

Ciddi akut solunum sendromu korona virüs 2’nin (SARS-CoV-2) patlak vermesinden bu yana, korona virüs hastalığına neden olan virüs 2019 (COVID-19), yüz maskelerinin kullanımı Çin’de ve Güney Kore gibi diğer Asya ülkelerinde her yerde yaygınlaşmıştır ve Japonya. Çin’deki bazı iller ve belediyeler kamuya açık alanlarda zorunlu yüz maskesi politikaları uyguladılar; bununla birlikte, Çin’in ulusal kılavuzu sağlık çalışanları ve halk arasında yüz maskelerinin kullanılması için öneriler sunmada risk temelli bir yaklaşım benimsemiştir. Farklı sağlık yetkilileri tarafından yüz maskesi kullanım önerilerini karşılaştırdık (panel). Semptomatik bireylerin ve sağlık ortamlarındaki kişilerin yüz maskeleri kullanmaları gerektiği yönündeki tutarlılığa rağmen, genel kamu ve topluluk ortamlarında tutarsızlıklar gözlenmiştir

WHO (Dünya Sağlık Örgütü):

Eğer sağlıklıysanız, sadece SARS-CoV-2 enfeksiyonu şüphesi olan bir kişiye karşı maske takmanız gerekir.

ÇİN:

Orta derecede enfeksiyon riski olan kişiler, tıbbi kullanım için cerrahi veya tek kullanımlık maske kullanmalıdır.
Orta derecede enfeksiyon riski olan kişiler arasında yüksek nüfus yoğunluğu olan alanlarda (örn. Hastaneler, tren istasyonları) çalışanlar, karantinaya alınan biriyle birlikte yaşayan veya onlarla yaşayanlar ve işleri ile ilgili idari personel, polis, güvenlik ve kuryeler bulunan kişiler bu risk grubunda yer alır.

Enfeksiyon riski düşük kişiler, tıbbi kullanım için tek kullanımlık maske kullanmalıdır.
Enfeksiyon riski düşük olan insanlar arasında, kapalı alanlarda çalışan, tıbbi kurumlarda (ateş klinikleri hariç) sağlık hizmeti arayan yüksek nüfus yoğunluğu olan bölgelerde (örn. Süpermarket, alışveriş merkezi) kalanlar ve 3-6 yaş arası çocuk toplantılarında bulunan kişiler bu risk grubunda yer alır.

Çok düşük enfeksiyon riski olan kişiler: maske takmak zorunda değildir veya tıbbi olmayan maskeler (bez maskeleri gibi) kullanabilirler.
Enfeksiyon riski çok düşük olan insanlar arasında çoğunlukla evde kalan, açık hava etkinlikleri yapan ve iyi havalandırılmış alanlarda çalışan veya çalışanlar kişiler bulunur.

HONG KONG:

Cerrahi maskeler, solunum yolu virüslerinin hasta olan insanlardan bulaşmasını önleyebilir. Semptomatik olan kişilerin (hafif semptomları olsa bile) cerrahi maske takması önemlidir.

Toplu taşıma araçlarını kullanırken veya kalabalık yerlerde kalırken ameliyat maskesi takın. Bir maskeyi uygun şekilde takmak ve bir maskeyi takmadan önce ve çıkardıktan sonra el hijyeni uygulamak önemlidir.

SİNGAPUR:

Öksürük veya burun akıntısı gibi solunum semptomlarınız(belirtileriniz) varsa bir maske takın.

JAPAN:

Kendinizi virüs bulaşmasından korumak için yüz maskesi takmanın etkinliğinin sınırlı olduğu düşünülmektedir. Kapalı, kötü havalandırılan yerlerde bir yüz maskesi takarsanız, başkalarından yayılan damlacıkları yakalamaktan kaçınmanıza yardımcı olabilir, ancak açık hava ortamındaysanız, yüz maskesi kullanımı çok verimli değildir.

USA:

Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri, COVID-19 da dahil olmak üzere solunum hastalıklarından korunmak için iyi bir yüz maskesi (solunum cihazları dahil) giymelerini önermez.

ABD Cerrah General Twitter’daki insanları yüz maskeleri almayı durdurmaya çağırdı.

İNGİLTERE:

Yüz maskeleri, hastaneler gibi yüksek riskli ortamlardaysanız korunmanız konusunda iyi bir rol oynar, lakin halka açık alanlarda maske kullanımının faydalı olduğu hakkında çok az kanıt vardır.

ALMANYA:

Cerrahi maske takmanın, sağlıklı bir kişinin onu giyerken enfekte olma riskini önemli ölçüde azalttığını dair yeterli kanıt yoktur. WHO(Dünya Sağlık Örgütü)’ya göre, önerilmediği durumlarda maske takmak yanlış bir güvenlik duygusu yaratabilir, çünkü uygun el hijyeni gibi temel hijyen önlemlerini ihmal etmeye yol açabilir.

Bunların dışında da örnekler var tabiki;

İngiltere Tıptan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Jenny Harries, maskelerin “aslında virüsü yakalayabildiğini” ve onu giyen kişinin onu solumasına neden olabileceğini ve “Halkın ortalama bir sokakta yürürken, enfeksiyonu önleme umuduyla bir yüz maskesi takması iyi bir fikir değil” dedi.

ABD Cerrahı General Dr. Jerome Adams, insanların yeni korona virüsü önlemek için yüz maskesi satın almayı bırakmasını istemiyor fakat aynı zamanda yüz maskeleri düzgün şekilde giyilmezse enfeksiyon riskinizi artırabileceğiniz konusunda uyarıyor.

Bu dünyamız için ne ilk virüs, ne de son virüs olacak. Dünya üzerinde daha önceden varolmuş virüsler hakkındaki serimizi okudunuz mu? Seriye ulaşmak için tıklayınız.

Tüm dünya Covid-19 virüsü ile çalkalanıyor, dünyanın önde gelen şirketlerinin bu durumdan nasıl etkilendiği hakkında yazılan yazımızı hala okumadınız mı? Bağlantıya ulaşmak için tıklayınız.

1 Yorum