Koşulların tetiklediği yaratıcılık becerisi

inovasyon haberleri konusunda birçok temel veriyi dikkate aldığımızı söylemiştik. Paylaştığımız inovasyon haberlerini bazen çeşitlerine göre, bazen özelliklerine göre inceleyerek size aktarıyoruz. Yenilik yaratım sürecinde en önemli etkenlerden bir tanesi de koşullardır. Bunun en önemli örneklerinden birini bu inovasyon haberi ile sizlere sunmak ve izlemenize olanak sağlamak isteriz.

İnsanoğlu daha iyi şartlarda yaşam sürebilmek için her daim çevresiyle uyum içinde yaşamaya ya da çevreye uyumlu yenilikler üretmeye meyilli olmuştur. Ancak çevreye uyum sağlamak için bütün yeniliklerin üretildiğini düşünüyorsanız, her gün bir yenisinin bunlara katıldığınızı size fısıldamalıyız. İşte bunun aksini gösteren ilk örnek, Kanada’dan kış şartlarına uygun bir kar aracı. Böylesine güzel inovasyon haberleri koşullardan ötürü, orjinal ve benzersiz bu aracın Kanada’da doğuyor olması gayet normal.

İnsanoğlu dışında çevre şartlarına uygun araç geliştirme becerisi yüksek bir canlı yok. Yuvaları bir kenara bırakırsak hemen hemen tüm canlılar doğaya olabildiğince uyum sağlarlar. İnsanoğlu ise çevrenin şartlarına uygun araçlar icat eder ve çevreyle olan uyumunu başka bir seviyeye taşır. Bu sebeple Kanada, Alaska gibi topraklarda hava koşulları gereği insanların icat ettikleri araçlar sert iklim koşullarında hayatı kolaylaştırmaya yöneliktir.

inovasyon haberlerini seçerken bazı önceliklerimiz var. Bu haberi seçmemizi sağlayan öncelik şu, belki Kanada vatandaşları için bu bir ulaşım, eğlence, spor ya da taşıma aracı olabilir. Ancak Türkiye’de hala çok olmasa bile biraz zorlu kış şartlarında binlerce köy ulaşımsız kalıyor. Hastalar doktorlara ulaştırılamıyor. 21. yüzyılda inanılması güç olsa da, her yıl ulaşım sorunlarından kaynaklanan birçok ölüm haberini okuyoruz.

Belki hasta insanların taşınabilmesi ya da gerekli ulaşım çözümlerinin oluşturulabilmesi için, biraz değiştirilerek ya da temel fikirden faydalanarak bizim şartlarımızda bulunan ülkelerde kullanılabilir. Girişimci okuyucularımızın fırsatları el veriyorsa bu araçların ya da alternatiflerin temini ve devletle iş birliği içinde satışı ya da sağlık hizmetlerine kazandırılması için emek verilebilir. Biz de bir daha insanların köylerde mahsur kalma durumlarını okumak zorunda kalmayız. Benzeri gelişmelerin Türkiye inovasyon haberleri dünyasında da gerçekleşmesini dört gözle bekliyoruz.