Kullandığından daha fazla enerji üreten araba : Stella

İnovasyon haberleri denildiğinde, aklımıza hep yeni fikirler geliyor. Artımlı inovasyonu duydu ya da bizim inovasyon haberlerimiz yanı sıra,artımlı inovasyonların da hayatımızda ne kadar önemli bir yer tuttuğunu bilirsiniz. İşte onlardan bir örnek daha, harika bir tanesi. Stella Lux, diğer birçok çevre dostu ve yenilikçi enerjileri olmasına rağmen hala bir aile aracına dönüşemediler. Diğer benzerleri bir ya da iki kişiye hizmet eden eden küçük araçlar iken Stella Lux tam bir aile arabası. Diğerlerinden önemli bir farkı da hızı, diğer yeşil enerjili araçların en büyük sıkıntılarından bir tanesi de sanki emniyet şeridinde sürülsün diye yapılmış kadar yavaş gidebiliyor olmaları.

Stella

Araba ise 4 koltuklu tam bir aile aracı. Bu tasarım dünyanın ileri gelen otomobil üreticilerinin bir tasarımı değil, Eindhoven Güneş Enerjisi grubu öğrencileri tarafından başlatılan bir projenin ürünü. Benzerlerine hiç benzemeyen bu ürün, doğuştan alçak şasili bir araç. Aynı zamanda geniş tekerlekler yerine, daracık lastiklerin tercih edildiği katamaran benzeri kendine has yapısı var. Bu özellikler, onun daha etkin yakıt tüketimine sahip ve daha iyi aerodinamik özelliklerde bir araç olmasını sağlamak için çalışılmış. Bir önceki versiyon consept aracından oldukça farklı. Hollanda koşullarında güneşli sayılabilecek bir günde yapılan testlerde, Stella 500 mil kadar yol yapabiliyorken, Stella Lux 621 mil’e kadar çıkabiliyor.

Elbette bir önceki versiyon Stella’nın duyurulduğu yıl olan 2013 yılında, orta Avustralya’da yaklaşık 1900 millik, Güneş Enerjili araçlar yarışının birincisi olduğunu unutmamak gerek. Stella Lux bu mirasın varisçisi ve ilk konseptinden çok daha ileri seviyede bir araç. Aracın yarış klasmanı, güneş enerjili aile araçları sınıfında olacak. Sonuçlar bu sınıftaki artılarını daha da net ortaya koyacaktır. Biz de böyle inovasyon haberlerini bizim üniversitelerimizden bekliyoruz.