Lego’dan ilham alan inovasyon: akıllı tuğla

Lego yine ilham verdi, bu kez akıllı tuğla

Son günlerde bir çok tasarım haberini sizlerle buluşturduk. Biz her tasarım haberimize tasarımın inovasyonu, yeniliği tetiklediğini yazdık. İşte bunu kanıtlarcasına karşımıza çıkan bir örnek daha sunuyoruz.

İnşaat sektöründe yeni teknikler, eskinin yerini alır mı ?

Lego’nun ortaya çıkışından bu yana, legoya benzerlik gösteren bir çok bina ve yapı gördük. “Kite Tuğla” şirketi ünlü oyuncakla en çok benzerliği taşıyan teknolojiyi geliştirdi. Kite Tuğlaları şirketinin “blokları” yani tuğlaları, şirket bu tuğlalara aynı zamanda “akıllı tuğla” ismi ile anılıyor. “Akıllı tuğlalar”, ile geleneksel yöntemlere göre daha hızlı, ucuz ve keskin yapılar inşa etme fırsatı yakalıyorsunuz. Şirket ortalama bir hesapla 8 katlı bina için “akıllı tuğla” sistemi ile toplam masraflar üzerinden %50 tasarruf sağlanabileceğini öne sürüyor. Akıllı tuğlalar şimdilik sadece prototip aşamasında ve firma üretime geçebilmek için 3 milyon dolarlık bir yatırıma ihtiyaç duyuyor.

Prototip aşamasındaki bu diğer avantajları

Bu modüler “akıllı tuğlalar” neredeyse Lego oyuncaklarında olduğu gibi tam olarak birbirini tutuyor. Ancak firma yine de araya bir yapıştırıcı da eklemeyi ihmal etmemiş. Tuğlaların üzerindeki yuvarlak tepeler diğer tuğlaların altındaki kertiklere tam olarak oturuyor. Bu sistem de çelik yapının arasına tam yerleşiyor böylece binanız geleneksel yöntemlere göre fazlasıyla dayanıklı ve güçlü bir hal alıyor. Lego şirketinin tasarımına da müteşekkir olan Kite Tuğla şirketi, özellikle bu methodla bir binanın standartlaşmış tüm parçalarını, hatta kapıları ve pencerelerini bile kolaylıkla yapılabileceğini belirtiyor.

Yalıtım konusunda ürünün özellikleri nedir

Şirkete göre “akıllı tuğla” mükemmel bir termal koruyucu, ısıtma ve soğutma maliyetlerinden önemli ölçüde tasarruf sağlayacağını belirtiyorlar. Akıllı tuğla yazın güneş ışınlarını yönlendirirken kışın biriktiriyor.  Belirtmekte fayda var ki, teknolojinin US patenti alınmış durumda. Şirketin şu süreçte yapmaya çalıştığı yegane şey, aldığı yatırımları 3 milyon dolar seviyesine çekmek.

Haber Yorum

Ürünü biraz yorumlamaya gelince, eminiz ki ürün iyi bir yalıtım aracıdır. Ancak güneşi yönlendirme ve sıcağı tutma kısmını anlayamadık. Ancak sıcak ve soğuk muhafazasının en kolay kuru hava ile sağlanacağını ve ürünün de içinde kuru hava barındırdığını düşünürsek, elbette etkin bir yalıtım sağlayacaktır. Ayrıca bu üründen geliştirilen diğer akıllı tuğla methodları ile birleşmesini insanlığın ve çevrenin geleceği adına umutla bekliyoruz. Yine Amerikada geliştirilen bir başka tuğla çeşitli sensörler ile geliştiriliyor. Bu akıllı tuğla ise, depremde, yangında, toprak kaymasında zararı size gösterebildiği gibi gözden kaçacak olan can kayıplarının da önüne geçiyor. Okuyucularımız umarız ki bunların aynı zamanda yeni iş fikri ve yatırım olanağı olduğu gözlerden kaçmıyorlardır.

“Ayrıca bu ürün acaba prefabriklere rakip olur mu?”. Bu konu sektör hem dikkatini hem de yönünü başka bir tarafa çevirir mi, sektör deneyimli üyelerin bu konuya bakış açısını merak ediliyor.

Biraz da sektörden edindiğimiz bilgilerden paylaşalım. Akıllı bina ekosistemi şimdilik 12 başlık çevresinde şekilleniyor. Eğer bu sektörde yer alıyorsanız veya bir yatırımcıysanız bunları bilmenizde fayda var. Gelelim akıllı bina kavramında başı çeken on iki başlığa; pencereler, bina kaplaması, ışıklar ve sensörler, enerji sistemleri, mobilyalar, çatı sistemleri, bina/yapı yönetimi, su sistemleri, güvenlik sistemleri, yüzey ve temel malzemeleri ve son olarakta mobilite. Bu başlıkların her birinde dünya devleri ile girişimler yarışıyor. Her birinde çok ilginç akıllı ürünler mevcut, Türkiye’deki girişimcilerinde, pazar oyuncularının da yakından takip etmesinde fayda görüyoruz.