Liseli bir girişimci olmak ve Robust Dye

İnovasyon haftası en sevdiğimiz etkinliklerden biri karşınıza ne çıkacağını gerçekten bilmek çok zor oluyor. Aralıktaki inovasyon haftası tüm diyalogin ekibi için ilginç ve verimli geçti. Orada tanıştığımız birçok girişimci ve yatırımcı ile röportajlar yaptık. Bu hafta itibariyle onları yayınlamaya başlıyoruz. Öncelik verdiğimiz röportaja neden öncelik verdiğimizi yazının devamını okuduğunuzda daha iyi anlayacağınıza eminim. Keyifli okumalar.
Robust Dye ile ilgili konuşmaya başlamadan önce sizi kısaca tanıyabilir miyiz? Kendinizden/ekibinizden bahseder misiniz?
Ben Cavid Bayramlı Robust Dye proje kurucusuyum. Kerem Acar ise benim proje ortağımdır. Lise son sınıf öğrencisiyiz ve seri girişimciyiz . Robust Dye ekibimiz 3 kişiden oluşmaktadır.
Ben işin Ar-Ge tarafıyla ilgilenirken, proje ortağım Kerem pazarlama süreçlerimizi yürütüyor. Bir de ayrıca bize büyük destek veren Rafig Alibeyli var. O da süreçlerimize teknik danışmanlık yaparak destek çıkıyor.

Peki Liseli bir girişimci olmak ne demek? Okuyucularımıza biraz paylaşır mısınız? Derslere devam etmeniz gerekiyor mu? Okulunuz destekliyor mu? Ya aileniz? Açıkçası bu konuda bilgimiz az, bizi aydınlatır mısınız?

Liseli girişimci olmak normal bir girişimcinin gittiği yoldan çok daha engebelidir. Bunun nedeni ise derslere girişiminizi bir arada götürmek gerçekten hayatımdaki en büyük zorluklardan biri olabilir. Okulumuz tamamen destekçimiz ve aynı şekilde aile de destekliyor fakat genellikle gelişmelerden haberdar olmazlar. Yaptığımız işleri Kerem arkadaşımla bir sır gibi tutarız aramızda.

Aranızda bu işi kurarken reşit olmayanlar var mı? Reşit olmayanlar için şirketleşme nasıl gerçekleşiyor? Bizi gerçekten aydınlatmanız gerek 

Proje ortağım Kerem Acar şuan reşit fakat ben 4 ay sonra reşit olacağım. Reşit olmadığım için gerekli imzaları aile izniyle atıyorum gerektiği kısımda ise proje ortağım Kerem hallediyor. Aslında bir liseli girişimcinin şirketleşmesi çok kolay değildir fakat insanlara kendinizi , işinizi , azminizi aşılarsanız bu iş baktığınızdan çok daha basit bir hal alır çünkü bir yatırımcı öncellikle size yatırım yapar sonra girişiminize yapar. Bunun içinse takım uyuşması çok önemlidir yapboz parçaları gibi tüm ekibin birbirini tamamlaması gerek.

Gençliğiniz artık bir yana, artık bir girişimcisiniz. Robust Dye ne yapıyor?

Robust Dye nano teknoloji alt yapısı ile bütünleşmiş bir boyadır. Robust Dye boyaları teknolojik , altyapı ve arge çalışmaları gibi süreçten geçtikten sonra piyasada mevcut bulunan boya ve bileşenlerden İstanbul Büyükşehir Belediyesi ‘nin gerçekleştirdiği test sonucu daha fazla ve özelliğe sahip olduğu görülmüştür.

a) Robust Dye ın %82 oranında elektrik ve ısı iletkenliğine sahip bir boyadır.
b) Robust Dye ısıtma yöntemlerinde yalıtım sağlayarak %25 lik bir tasarruf sağlar. Bu sayede ise endüstriyel ve üretim tesislerinde mantarcılık , yumurtacılık vb. gibi yerlerde çok rahatlıkla kullanılabilir.
c) Robust Dye boyaları pazarda mevcut bulunan farklı tür ve teknolojiye sahip diğer boyalardan aşınma , darbe , kullanım süresi gibi benzer etkenlere %94 oranında daha fazla dayanıklılık ve kalite gösterip çok uzun yıllarca kullanım sağlar.
d) Robust Dye bu sağlamlık sayesinde yol şerit çizgilerinde kolaylıkla uygulanabilir çünkü normal yol şerit çizgileri 3-6 ay arasında silinirken Robust Dye boyalar 2 yıl veya üzeri dayanıklılık gösterir.
e) Tüm karayolları , havaalanları , uçak pistleri , kara ve deniz taşıtları , endüstriyel yapıların iç-dış cepheleri aynı zamanda yapılmış ve yapılmakta olan konut , daire gibi yerlerin istenilen bölgede rahatlıkla kullanılabilir.

Bu fikir nereden çıktı? Robust Dye nin kuruluş hikayesiyle birlikte anlatır mısınız?

Bu fikir bir gün okul çıkışı arkadaşımla eve giderken trafik kazası olmuştu ve çevredeki insanlar kazanın silinen yol şerit çizgilerinden kaynaklandığını söylüyorlardı. Eve gidip bir araştırma yaptığımda trafik kazalarının çoğunluğunun yol şerit çizgilerinin silinmesinden kaynakladığını öğrendim ve o gün Robust Dye temeli atıldı.

Robust Dye pazarını biraz daha detaylı tanımlasanız, tam olarak hangi ihtiyacı karşılamak için yola çıktınız?

1) Teknolojik yol şerit boyaları olarak kullanıldığında çok daha uzun dayanacağını, yıpranmadan daha az etkilendiğini gördük. Hava limanları , otoyollar ve tali yolların şerit çizgileri ulaşım ağı açısından bize hedef pazar olarak görünüyor.

2) Mantoloma vb. gerekmeden büyük oranda ısı yalıtımı sağlamak ve ısı maliyetlerine verilen ücreti %25 oranında düşürmek.

İşe ne kadar sermaye ile başladınız, yatırım aldınız mı?

Robust DYE işine 350 tl gibi bir ücretle başladık. Tam anlamıyla yatırım almış sayılmayız fakat yatırımcı adayımız tarafından sözleşme gönderildi ve 750000 ₺ bir fabrika da üretim hakkı tanındı fakat bizim devletle iş yapma planımız olduğu için imzalar atılmadı. Çok yakın zamanda İstanbul Büyükşehir Belediyesiyle birlikte boyalarımızı çıkarmayı hedefliyoruz.

Robust Dye’nin gelişim sürecinden bahseder misiniz?

Robust Dye kısacası fikir aşaması oluşturduktan sonra fuar fuar gezmekle asıl temeli atıldı. Fuarları dolaşıp numune ürün alıyorduk ve o numune ürünlerden ise kendi ürünümüzü geliştiriyorduk 🙂

Sistem nasıl çalışıyor?

Sistem çok kolay boya fırçasını al, istenilen bölgeye sür.

Peki, Isı yalıtımı yapıp tasarruf etmek bu kadar kolay mı diceksiniz tabiki evet !! , yıllarca darbeye , aşınmaya , güneşe , yağmura dayanıklı vb. gibi özellikleri tek bir boya kutusunda bir araya getiriyoruz.

Kaç noktada hizmet veriyorsunuz?

Bugüne kadar 6 şirkete hizmet verdik.

Bugüne kadar kaç adet kullanıcıya ulaştınız ve hedefiniz nedir?

Şuana kadar 150 kullanıcıya ulaştık fakat önümüzdeki dönemde İstanbul Büyükşehir Belediyesi ile birlikte boyalarımızı mağazaya sunum her eve ve yola girmek istiyoruz.

Bugüne kadar duyurmadığınız, okuyuculara ilk kez şimdi paylaşabileceğiniz yeni bir haberiniz var mı? 

Evet , çok yakında bir şirket ile bir sözleşmemiz olacaktır . TECK-UP adlı liseliler için özel eğitim odaklı bir girişimcilik platformu kuruyoruz . Tüm liselileri bekleriz.

2018 hedefleriniz neler? Robust Dye yoluna nasıl devam edecek?

2018 hedefimiz Robust Dye projemiz ile ApplyBau dan %100 burs alıp projeyi girişimciliğe önem veren bir üniversitede ürünlerimizin satışını yurt dışına açmaktır.

Röportajı kapatırken, deneyimlerinizden girişimcilere bir tavsiyede bulunmak ister misiniz?

Bir girişime asla körü körüne bağlanmayın , insanların görüşüne açık olun ve asla bu yolda pes etmeyin. Unutmayın ki başarısızlık yoksa başarıda yoktur !