Microsoft ve Ford Motor Şirketi yollardaki trafiği azaltmanın bir yolunu bulmak için yıllardır birlikte çalıştıklarını açıkladı. Ford, birçok sürücünün trafikten kaçmak için GPS sistemlerini kullandığını söylüyor. Sorun şu ki, mevcut navigasyon sistemlerinin, bölgedeki diğer sürücülerin de kullanmayı planladığı rotaları göz önünde bulundurmadan sürücüleri bir boşlukta yönlendiriyor.
Sonuç olarak, yüzlerce sürücüye daha fazla trafik sıkışıklığına yol açan aynı alternatif rota veriliyor. Ford ve Microsoft, diğer sürücüleri göz önünde bulunduran bir navigasyon sistemi oluşturmak istiyor. Kısaca fikir, 100 sürücü trafik sıkışıklığından uzakta alternatif bir rota isterse, navigasyon sistemi alternatif bir rota isteyen ve yeni rotalarda tıkanıklığı hafifletmek için farklı rotalar vererek diğer tüm sürücüleri dikkate alacaktır.
Bunun için Microsoft ve Ford’un etrafında çalışmaya çalıştığı büyük zorluk, gerekli olan büyük miktarda bilgi işlem gücüdür. Geleneksel bilgisayarlar bu tür bir gücü toplayamaz. Bu, Ford ve Microsoft’un kuantum hesaplamaya bakmasına neden oldu. Bu teknoloji henüz istenilen seviyede olmasa da, kuantum hesaplama gelişiminin ilk aşamalarındayız.

Ford ve Microsoft, binlerce aracı, kuantum bilişim ve birden fazla sürücüyü göz önünde bulunduran bir navigasyon sistemi kullanarak görülebilecek tıkanıklık üzerindeki etkisini taklit etti. Simülasyonlarda 5.000 araç kullandı. Simülasyonda, araçların her biri, aynı anda Metro Seattle’daki güzergahları talep eden araçlarla, seçim yapabileceğiniz on farklı rotaya sahipti.
Ekip, dengeli yönlendirme sisteminin, rotaların başkalarını düşünmeden dağıtıldığı “bencil” yönlendirmeye kıyasla toplam tıkanıklıkta yüzde 73 iyileşme sağladığını tespit etti.
Simülasyonlarda ortalama gidip gelme süresi %8 azaldı ve bu da simüle edilen filoda yılda 55.000 saatten fazla tasarruf sağladı.

Zamanın bu kadar değerli olduğu günümüzde, geliştirmesinin bitmesini sabırsızlıkla beklediğimiz bir çalışma.