Tüm dünyayı ilgilendiren ve gidişatının ne olacağını merak ettiğimiz konu: Corona Virüs.

Panikle ya da bilinçsiz hareket eden toplumlar virüsün yayılmasına sebep oluyor. Corona Virüs ile ilgili doğru vaka sayılarına ulaşmak, günlük hayattaki davranışlarımızı da şekillendirecektir.  Birçok asılsız haberin de ortalıkta dolaştığı bu günlerde güvenilir veriler sunan sistemleri takip etmek, bilgi kirliliğini önlemek: kendimizin ve toplumun sağlığını koruyabilmek için alacağımız önlemler açısından önemli. Daha önce Dünyamızı tehdit etmiş virüsleri sizler için araştırdık buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Anlık olarak, kullandığınız farklı cihazlara göre daha iyi bir deneyim sunan, doğru verilere ulaşabileceğiniz kaynakları sizin için listeledik:

Microsoft Bing;

Microsoft’un Bing ekibi, www.bing.com/covid adresinde, virüsün neden olduğu hastalığın resmi terimi olan COVID-19 için bir izleyici oluşturdu.

Site, canlı bir haritaya sahip ve Corona Virüs‘ün onaylanmış toplam vakasını ve ülke başına vakaları takip ediyor. Bir ülkeye tıkladığınızda oradaki virüs salgını hakkında, aktif / kurtarılan / ölümcül vakaların sayısının yanı sıra haberler ve videolar hakkında daha fazla bilgi alabiliyorsunuz.

Site, gördüğümüz benzer izleyicilerden önemli ölçüde farklı bir şey sunmuyor ancak hızlı, temiz ve mobil dostu. Ayrıca, tek tek ülkeler için “Haberler” sekmesi şu anda beklenildiği gibi çok veri göstermiyor.

Johns Hopkins Üniversitesi;

Johns Hopkins üniversitesinin canlı haritası hala en iyi kaynaklardan birisi: https://coronavirus.jhu.edu/map.html

nCoV2019;

Corona Virüsü harita sayfasında, Türkiye ve Dünya’daki Corona Virüsü bulaşan, taşıyanlar sayısına CANLI olarak ulaşabilirsiniz: https://ncov2019.live/

Diyalogin ekibi olarak hep yenilik peşindeyiz ve yenilikleri sizlerle buluşturmaya devam edeceğiz. Sağlıkla kalın .

Paylaş
Önceki İçerik“Geleceğin Ofisi”
Sonraki İçerikGüneş Enerji Sistemleri(GES) Nedir?
İnovasyon, bilim ve teknoloji konularına merak salmış Hacettepe Üniversitesi BÖTE öğrencisi. Gündemi ve de bilimsel gelişmeleri Diyalogin ailesi ile takip etmeye karar verip, aileye yeni bir renk katmıştır.

3 YORUMLAR

  1. […] 2019 yılının son aylarında Çin’in Wuhan kentinde ortaya çıkan Corona virüs, tüm dünyayı dehşete düşürmüş durumda. Yaşlı gezegenimiz bu virüsten önce birden fazla virüse ev sahipliği yapmıştır. Diyalogin.com ekibi olarak bu virüsleri sizler için araştırdık. (Corona virüs, istatistiklerini canlı olarak takip etmek istiyorsanız buraya tıklayın) […]

  2. […] Serimizin 2. bölümüyle karşınızdayız. İlk bölümümüz Antoninus Vebası’nı okumadıysanız buraya tıklayarak okuyabilirsiniz. 2019 yılının son aylarında Çin’in Wuhan kentinde ortaya çıkan Corona virüs, tüm dünyayı dehşete düşürmüş durumda. Yaşlı gezegenimiz bu virüsten önce birden fazla virüse ev sahipliği yapmıştır. Diyalogin.com ekibi olarak bu virüsleri sizler için araştırdık. (Corona virüs, istatistiklerini canlı olarak takip etmek istiyorsanız buraya tıklayın) […]