MIT araştırmacıları ıslakken bildirimde bulunan tek kullanımlık akıllı bebek bezi yapıyor

MIT araştırmacıları, ıslakken uyarı veren tek kullanımlık bebek bezi sensörü geliştiriyor.

Akıllı bebek bezi fikri daha önceden geliştirilmeye başlanmıştı. Islakken renk değiştiren modeller üretilmiş fakat görsel olarak doğrulama işlemi kullanılabilirliği azaltmış. Benzer şekilde pille veya bluetooth kablosuz cihazları içeren çözümlerde de fiyatları yüzünden yeniden kullanılması amaçlanan cihazlar maliyet sorunuyla karşılaşmış. MIT çözümü ise tüm bu yönlerden bakınca oldukça farklı.

MIT araştırmacılarının çözümü, ucuz, ince ve tek kullanımlık. Sensör RFID teknolojisini kullandığı için sinyal gönderimi pil gerektirmiyor. Bunun yerine, hidrojelin şaşırtıcı iletken özelliğinin kullanılması, sensör ıslandığında bir sinyal yaymasını sağlar ve  ebeveynleri ve de bakıcıları durumdan haberdar eder. RFID okuyucuları tarafından toplanan veriler zaman içinde sağlık sorunlarını da gösterebilir.

Böyle düşük maliyetli bezler yetişkinler için olan bezlerde de kullanılabilir ve yetişkin bakıcılarına haber vererek tıbbi komplikasyonlara yol açılmasını önceden engelleyebilir.

Paylaş
Önceki İçerikSelüloz kumaş, polyester kumaşın yerini mi alacak ?
Sonraki İçerik“Geleceğin Ofisi”
İnovasyon, bilim ve teknoloji konularına merak salmış Hacettepe Üniversitesi BÖTE öğrencisi. Gündemi ve de bilimsel gelişmeleri Diyalogin ailesi ile takip etmeye karar verip, aileye yeni bir renk katmıştır.