Müzik yalnızca dinlenerek mi algılanabilir?

Müziksiz bir yaşam düşünebiliyor musunuz? Bu soruyu kime sorarsak soralım muhtemelen alacağımız yanıt “Asla!” olacaktır. Anne karnından itibaren müzik dinlemenin insanın fiziksel, zihinsel ve sosyal gelişiminde ne kadar faydalı olduğunu bilimsel olarak biliyoruz. Çok basit düşünecek olursak, hep imiz ninniler dinleyerek büyümüyor muyuz? Yaşımız ilerledikçe o anki duygu durumumuza uygun bir müzik dinleyerek rahatlayabiliyor, dile getiremediğimiz hislerimizi müzik aracılığıyla ete kemiğe bürüyoruz. “Müzik ruhun gıdasıdır.” sözünü toplumca ne kadar benimsediğimizi düşürsek müziğin yaşamlarımızda ne denli önemli bir yer kapladığını biraz daha iyi anlayabiliriz.

Ünlü filozof Nietzsche de “Müziksiz bir hayat hatadır.” demiş. Peki, işitme engelli insanların böyle bir konuda ne gibi bir şansı olabilir? Her insanın müzik dinleme hakkı yok mudur? Hayatlarında hiç müzik dinleyememiş veya işitme duyusunu sonradan yitirmiş insanlar için müzik sadece bir hayal olarak mı kalacak? Tam da bu noktada Alman Junge Symphoniker Hamburg Orkestra kollarını sıvamaya karar vermiş ve işitme engelli insanların müziği algılayabilmelerini sağlayan bir giysi hayal etmiş. Ardından, İngiltere’de giyilebilir teknoloji üreten bir firma olan CuteCircuit ile güçlerini birleştirerek Sound Shirt ismini verdikleri giysiyi üretmişler!

6 ay süren araştırma ve geliştirme döneminden sonra hayat verilen bu giysi, bir yazılım sistemine bağlı olarak çalışıyor. Orkestranın bulunduğu sahneye yerleştirilen mikrofonlar ile bas, çello ve vurmalı çalgılar dahil 8 farklı enstrümandan sesler alınıyor. Sesler bir yazılımla verilere çevriliyor ve bu veriler kablosuz bağlantı kullanılarak üzerinde 16 adet mikro aktüatör bulunan Sound Shirt’e gönderiliyor. Burada müziğin şiddeti ölçülerek veriler titreşimlere dönüştürülüyor. Böylece kişi orkestranın müziğini titreşimler olarak vücudunda hissediyor.

Müziğin yoğunluğuna göre titreşimlerin vücutta hissedildiği yer de değişiklik gösteriyor. Örneğin, daha ağır olan bas sesi midede hissedilirken keman gibi hafif sesler kollarda ve boyunda hissediliyor. Bu teknoloji ile işitme engelliler müziği direk duyamasalar da bir senfoniyi vücutlarında hissederek müziğin kendisini yaşayabiliyorlar.

Ürün şu anda sadece Junge Symphoniker Hamburg Orkestra tarafından kullanılıyor ancak pek çok farklı orkestra da satın almak için sıraya girmiş durumda. Ürünün kendi internet sitesinden Hamburg’daki orkestranın etkinlikleri takip edilebilir, dinletilere kayıt yaptırabilirsiniz.