1970’lerin başından beri, ses bariyerini kırmanın neden olduğu yüksek ses patlamaları nedeniyle ABD toprakları üzerinde süpersonik uçuşlar yapmak yasaya aykırıydı. NASA, daha sessiz süpersonik uçuşlar üreten teknolojiyi test eden ve onaylayan Low-Boom Uçuş Gösterici programı ile bu mevzuatı nihayetinde değiştirmenin yolunu açıyor.

Sessiz süpersonik jetler bir gün daha hızlı ticari ve yolcu uçuşları sunmak için karadan uçabilirler. Ancak bunun gerçekleşmesinden önce, FAA’nın bu tipik gürültülü uçuşlarla ilgili yeni kurallar koyması gerekecek. NASA, bu dönemde kullanılmasına yardımcı olmak için, uzay aracının 30 mil uzunluğundaki bir mikrofon dizisini kullanarak doğrulayacağı bir şey olan daha az gürültülü, gümbürtü dediğimiz patlama sesleri üreten deneysel bir süpersonik jet Lockheed Martin’in X-59 QueSST’sini test etmeyi planlıyor.

Mevcut süpersonik jetler ile bağlantılı yüksek patlamalardan seslerinden farklı olarak, X-59 uçağı ses engelini kırabilirken, sadece daha sessiz bir ‘gümbürtü’ sesi  üretebilir. Bu ses muhtemelen karadaki insanların dikkatini daha az dağıtıyor; ancak NASA’nın bir dizi yaklaşan testi kullanarak bunu kanıtlaması gerekecek.

NASA, üretilen gürültünün, yakındaki şehirleri ve komşuları nasıl etkilediği hakkında geri bildirim ve veri toplamak için Amerika Birleşik Devletleri’ndeki seçkin topluluklar üzerinden X-59’u kullanarak yetkili süpersonik uçuşlar yapmayı planlıyor. Bununla birlikte, uzay ajansı, Kaliforniya’daki Mojave Çölü üzerinde test uçuşları yapacak ve 30 milin üzerine yayılmış mikrofonlar kullanılarak üretilen gürültü seviyelerini izleyecek.

NASA’YA göre, bu mikrofonlar bu testler için özel olarak yapılandırıldı, X-59 tarafından üretilen sessiz’ gümbürtü ‘ diziden veri kullanarak doğrulayacak. Yüksek kaliteli mikrofonlar saniyede 50.000 örnek ölçebilirler; ayrıca çeşitli mikrofon siteleri, bu gürültü ölçümlerini toplamak ve en iyi düzenlemeyi belirlemek için farklı konfigürasyonlara sahipler.

Paylaş
Önceki İçerikTransformers uzaya gidiyor
Sonraki İçerikIşık kirliliğini çözmek için yardımınıza ihtiyacımız var
İnovasyon, bilim ve teknoloji konularına merak salmış Hacettepe Üniversitesi BÖTE öğrencisi. Gündemi ve de bilimsel gelişmeleri Diyalogin ailesi ile takip etmeye karar verip, aileye yeni bir renk katmıştır.

1 Yorum