NASA’nın size ihtiyacı var !

NASA, yeni “Exploring Hell: Avoiding Obstacles on a Clockwork Rover” adlı projesi için halktan yardım istiyor. Belki cehennem sizin sensörleriniz sayesinde keşfedilecek.

Sensörler 840F’lık sıcaklığa kadar dayanacak şekilde geliştirilmesi isteniyor. NASA inovasyon arayışlarına devam ediyor. NASA’nın son açıklamasına göre;

” Bu gezginin, dünya üzerinde var olandan 90 kat daha fazla yüzey basıncına dayanması ve aşırı yüzey sıcaklıklarına dayanması gerekecektir, dolayısıyla ‘Exploring Hell’ adını aldı. NASA, olayları daha ciddiye almamız için Venüs’ün bir nükleer denizaltıyı kolayca parçalayabileceğini ya da kurşunu su birikintisine dönüştürebileceğini söylüyor.”

Bu zamana kadar Venüs’e sayısız gidildi ancak uzun süre durulamadı. Sıcaklık ve basınç faktörü gönderilen cihazları hızlıca yok ediyor. Venüs’e yapılan son başarılı görev 1985 yılında gerçekleşti. Bu gelecekte değişebilir hatta bunu bizler değiştirebiliriz.

21 Şubat’ta yapılan bir duyuruya göre NASA, Venüs’e gönderilecek araçların engel algılayan sensörlerinin halk tarafından tasarlanmasını istiyor. Bu yarışmanın galibi NASA’nın AREE ekibine katılacak.

  • Birinci 15.000$
  • İkinci 10.000$
  • Üçüncü 5.000$ alacak.

NASA, meydan okumaları 29 Mart’a kadar kabul ediyor. Daha detaylı bilgi almak isterseniz buraya tıklayabilirsiniz.

Paylaş
Önceki İçerikDesolenator ! Dünyanın en önemli probleminin çözümü olabilir mi ?
Sonraki İçerikZ Kuşağı Annesi Babası Olmak
İstanbul Üniversitesi Makine bölümü öğrencisi olup, İnovasyon, bilim ve teknoloji konularına merak salmıştır. Önceden teknoloji sitesi kurmak ve yönetmek girişimlerinde bulunmuş ve başarılı olmuştur. Uzun yıllar kendi bloglarında yazılar yazmış ve yeni maceralar İçin Diyalogin ekibini seçmiştir. Burada aile kavramını kavramış ve kavramaya devam etmektedir