Navigasyonunuz Manzaralı Yoldan Götürsün

Navigasyon yazılımları ile dünyanın bir çok yerine ait detaylı ve güncel haritalar artık parmaklarımızın ucunda. Bilmediğimiz yerlere gitmek üzere gönül rahatlığıyla yola çıkıyoruz. Kullandığımız bu gelişmiş yazılımlar sayesinde, en kısa yolen az trafik olan yolücretli geçiş içermeyen yol vb. seçenekler ile kendimize en uygun şekilde seyahat ediyoruz. Yahoo Laboratuarları araştırmacıları bu seçenekleri bir adım daha ileri götürerek, “en sakin yol”“en güzel manzaralı yol” opsiyonlarını eklemek üzere geliştirmelerde bulunuyorlar.

Daniela Quercia tarafından yönetilen araştırmanın amacı kullanıcıları duygusal bakımdan daha fazla tatmin eden deneyimler oluşturmak. Quercia çalışmayı; “Bizim öncelikli amacımız insanların yaşadıkları şehir atmosferini fizyolojik olarak nasıl aldıladıklarını incelemek ve bu datayı sayısal veriye dönüştürmekti.” şeklinde özetliyor.

Araştırmacılar ilk olarak insanlara iki farklı yerin fotoğraflarını göstererek karşılaştırmalarını istediler. Gösterilen iki yere ait fotoğraftan hangisinin daha güzel olduğu, hangisinin daha sakin olduğu vb. sorularla bilgi topladılar. 3300 kişiyle yapılan araştırmanın sonucunda fotoğraflarda yer alan yerler bir keyiflilik karşılaştırmasına tutuldu ve sonuçlar grafiklere döküldü. Elde edilen değişim datası Londra’dan alınan 3,7 milyon, Boston’dan alınan 1,3 milyon fotoğrafla çoğaltılarak bu iki şehirde kullanılmak üzere keyifli güzergah yazılımı oluşturuldu.

Araştırmada elde edilen bilgilere göre oluşturulan bu güzergahların genel olarak en kısa güzergahlardan birkaç kilometre daha uzun olduğunu söylemek mümkün ama aynı zamanda kullanıcılar tarafından çok daha güzel, sakin ve mutlu algılandığını da söyleyebiliriz.

Quercia ve ekibi şu anda prototip aşamasındalar. Tavsiye edilen güzergahların güzellik derecelendirmelerini yapılacak testlerin geri bildirimine göre tekrar gözden geçirip algoritmalarını geliştirdikten sonra yazılımlarını tüm kullanıcıların hizmetine sunmayı planlıyorlar.