Nervana ile müzik dinleme deneyimi değişiyor

Nervana, birçok insan için sıradan bir eylem olan müzik dinlemeyi olağanüstü bir deneyime dönüştürmek üzere bilim ve teknolojiyi biraraya getiyor. Sinir sistemini müzikle senkronize ederek kullanıcılarına daha önce tecrübe etmediği bir deneyim sağlıyor.

Müzik dinlemek insan hayatında başlı başına bir mutluluk sebebiyken Nervana ile bu deneyim çok daha ayrı bir boyut kazanıyor.

Öncelikle depominlerden bahsedelim. Depomin dediğimiz şey, beyinde salgılanan, mutluluğumuzdan sorumlu en önemli hormonlardan bir tanesi. Bir şeyi yaparken motive olmamızı, o işten keyif almamızı sağlayan şey yine depomin. Nöroloji uzmanları bu salgı olmadan elimizi bile kıpırdatamayacağımıza dikkat çekiyor. Eksikliğinde parkinson gibi çok ciddi hastalıklara sebebiyet veren bu hormon artık Nervana kulaklıklar ile daha hızlı salgılanabiliyor olacak!

Nervana, siz müziğinizi dinlerken kulak kanallarından zayıf bir elektrik dalgası ileterek vücudumuzdaki akciğer-mide siniri olarak da bilinen vagus sinirlerini uyaran giyilebilir bir teknoloji ürünüdür. Kullanımı sonucunda çoğu kullanıcıda sakin, rahatlatıcı bir his meydana geldiği görünmüştür. Bunun nedeni ise beynin haz veren merkezlerini uyararak depomini arttırıyor olması!

Ürünle ilgili oldukça eğlenceli yorumlar gelmeye devam ediyor. “Mutlu eden kulaklık” ”Kafa yapan kulaklık” ”Dertleri silen kulaklık” ve daha birçoğu. Saldıladığı o kadar depomini düşünürsek, bunların hiç de haksız yorumlar olmadığını söyleyebiliriz.

İşin teknik boyutuna gelecek olursak;

Sinyalleri işleyen hem müziği hem uyarıcı sinyalleri ulaştırıp kulaklığa gönderen bir merkez çember düşünün. Kulaklığın her iki çıkışı da müzik kanallarındaki sinyalleri iletmekle birlikte; sağ kulaklık doğala en yakın ses çıkışıyken sol kulaklık ise bu uyarıcı dalgaları kulaklığa entegre olan cihaz yardımıyla vagus sinirlerine iletmektedir.

Nervana’nın ayarlanabilir 3 temel modu var.

 

Müzik modu:
En klasik olan müzik moduyla, herhangi bir kaynaktan standart bir jackle kendi zevkinize göre seçtiğiniz müziklerinizi, müziğinize uyumlu uyarıcı bir dalga formuna dönüştürebilirsiniz. Böylelikle müziğinizi kelimenin tam anlamıyla hissetmiş olursunuz.

Ambiyans modu
Müzik modunun aksine, uyarıcı dalgaları çevreden gelen sesleri toparlayarak oluşturur. Yani kullanıcının çevresinde çalan herhangi bir müzik kaynak olarak belirlenmiş olur. Bu özellik şüphesiz ki akıllara ilk olarak konserleri getiriyor. Bu da demek oluyor ki; ambiyans modundayken, müzik dinleme kalitenizi en üst seviyeye çıkaracak olmanız bir yana, aynı yerdeki tüm Nervana kullanıcılarıyla benzer deneyimi yaşayabilme imkanı elde edebileceksiniz. Konser ruhu daha iyi nasıl deneyimlenebilir biz bilemiyoruz!
Formula modu
“Ben müzik istemem, bana sinyallerimi verin” diyenler için düşünülmüş. Daha önceden tanımladığınız herhangi bir uyarıcı sinyali seçerek sessizlik içinde Nervana’yı deneyimleyebilirsiniz

Her mod, sinyallerin yoğunluk seviyesini 2-25 arasında ayarlayacak şekilde kolayca özelleştirilebilir. Tüm müzik çalarlarla uyumludur ve neredeyse her yerde ve her zaman kullanılabilir. Elbette araçta sürüş halinde kullanmamanız gerektiğini de belirtmemiz gerek.

Müzik, yüzlerce yıldır tüm insanlığın ortak dili olarak hayatını sürdürmüş ve sürdürmeye devam etmektedir. Yıllandıkça güzelliğinden bir şey kaybetmemiş, pek çok hikayeyi de beraberinde getirmiş, insanoğluna ilham veren en büyük değerlerden bir tanesi olmuştur. İnsanlık bir yana, tüm canlı formları üzerinde olumlu etkileri defalarca kanıtlanmıştır.

Artık teknolojinin ilerlemesi bir yana; inovasyon kavramının zihinlerimizde iyice yer bulmasıyla müzik dünyasında devrim niteliği taşıyan pek çok inovasyon haberini okuma ve yazma şansını elde ediyoruz.

Nervana, benim gibi kaliteli müzik deneyimine kıymet veren meraklılarını çok sevindiren bir haber oldu. Haberimizi müzik hakkında söylenmiş bazı ünlü sözlerle bitirirken, müzik sektöründe daha fazla inovasyon haberi okuma dileklerimizi de eklemeden bitirmeyelim.

“Bir ulusun yeni değişikliğinde ölçü, musikide değişikliği alabilmesi, kavrayabilmesidir.” Mustafa Kemal Atatürk
“Müzik ve ritm, yollarını ruhun gizli köşelerinde bulurlar” Eflatun
“Hayat, ıstırap ve keder verirse sükuneti müzikte arayınız” Konfüçyus
“Müzik gökle toprak arasında bir ahenktir” Konfüçyus
“Eğer müzik aşkın gıdasıysa, durmadan çalınız” Shakespeare
“Müziğin olduğu yerde, kötülük barınmaz” Cervantes

Paylaş
Önceki İçerikSmartduvet Breeze ile yatak kavgalarına son!
Sonraki İçerikÖzel çocuklar için özel oyuncak “Leka”
Lisans eğitimini İstanbul Üniversitesi, İşletme Fakültesi'nde tamamladı. Uluslararası birçok önemli kurum ve projelerde yer aldı. Kariyerine perakende sektöründe eğitim ve gelişim alanında uluslararası 4 markadan sorumlu olarak devam ediyor. Uzun yıllar kendi bloglarında sürdürdüğü yazı yazma eylemine yenilikleri okuyucularla buluşturmak adına Diyalogin ile devam etmektedir.