Özel çocuklar için özel oyuncak “Leka”

Özel çocuklar için özel oyuncak “Leka”

Ebeveynler için çocukların eğitimleri çok zorlu bir süreç. Fakat otistik, öğrenme zorluğu ya da özel gereksinimleri olan çocuklar için bu süreç daha sıkıntılı olabiliyor. Leka, bu gibi çocukların, sosyal etkileşimini artıran, motor, bilişsel ve duygusal becerilerini geliştiren ve aynı zamanda özerkliğini destekleyen oyunları oynayabilmesi için sunulan interaktif akıllı oyuncak. Leka, aileler, terapistler ve  bakıcılar ile işbirliği içinde ve araştırma tabanlı olarak geliştirildi. Ofiste, okulda, evde terapi yapmayı daha kolay, verimli ve erişebilir hale getiriyor. Peki, Leka nedir?

Özellikleri

Bir robot oyuncak olarak Leka, bir çocuğa eşlik eden harika bir arkadaş. Sensörle donatılmış Leka özerk davranışlar aracılığıyla bir çocuğun davranışını saptar ve buna yanıt verir. Eğer Leka kötü muamele görür ya da yere atılırsa, üzüntü ile bağdaştırılan kırmızı rengini alır.  Bu gibi interaktif yanıtlar ile sosyal ipuçlarını anlayarak ve çocukların sosyal becerilerini geliştirerek onlara yardımcı olur. Sınırlı ilgi alanları olan çocuklar bile Leka’nın sunduğu geniş çaptaki simülasyonlar ile kendi motivasyon kaynaklarını bulacaklar.  Her çocuk eşsiz olduğundan Leka simülasyonları ve uygulamaları kişileştirilebilir. Böylece her çocuğun bağlanma ve motivasyon ihtiyacına adapte olabilir ve gelişimini iyileştirebilir. Hatta sensör girişlerini değiştirebilirsiniz. Işık parlaklığı, ses seviyesi, Leka’nın hız ayarı gibi… Mesela bazı çocuklar kırmızı ışık yerine yeşil ışık, saat yönü ya da tersi rotasyon tercih edebilir.

Hali hazırda var olan robot oyuncakların hiçbiri bilişsel gelişimi desteklemiyor.  Leka, evde ve okulda, devam eden terapileri tamamlamak için bir kaynak sunar ayrıca oyunları ile aile bağlarını güçlendirir.

Leka’nın Faydaları

Aile bağlarını güçlendirir

Leka, çok oyunculu oyunları ile, çocukların aileleri ve etrafındakilerle olan sosyal etkileşimini kolaylaştır. Aynı zamanda endişe ve stresi de azaltır.

Çocuğun özerkliğini destekler

Ekranda gösterilen piktogram ve sesli yönergeler ile çocuğun günlük görevleri yerine getirmesi için motive eder ve destekler.

Terapiye destek verir

Oyunlar ile motor, bilişsel ve duygusal becerileri öğreten velilere, bakıcılara ve terapistlere yardımcı olur.

Leka için Eğitsel Uygulamalar

2017 yılında satışa sunulacak olan Leka bir sürü uygulamayı içinde barındıracak.

Traveling Leka App

Traveling Leka uygulaması çocukların motor becerilenin, dikkatlerinin, iletişim ve sosyal etkileşimlerinin gelişimini destekler.

Yetişkinler tarafından odaya farklı renkteki etiketler yerleştirilir. Leka ortalıkta döner, durur ve belli bir renkte kalır.  Çocuğun yapması gereken bu renkle odadaki renklerden doğru olanı eşleştirmesi. Çocuk doğru eşleştirmeyi yaptığında Leka çocuğun tercih ettiği şekilde alkış ya da ışık olarak övgüde bulunur. Bu uygulama farklı şekilde de kullanılabilir. Şöyle ki, etiketler yüksek bir yere yerleştirilir ya da saklanır. Böylece çocuğun etiketlere ulaşabilmesi ve  övgüyü alabilmesi için başka birinden yardım etmesi beklenir.

Hide & Go App

Hide & Go Leka uygulaması, çocuğun motor becerilerinin, etkileşiminin, sıra ve yer-zaman algısının gelişimini desteklerken aynı zamanda yaratıcılığının gelişmesine da yardımcı olur.

Leka yetişkinler tarafından saklanır ve çocuğun onu bulması istenir. Çocuk Leka’yı bulduğunda, çocuğun tercihine göre, robot gözünü açar ve mutlu sesler çıkarır, ışık saçar ya da titreşir.

Picture Bingo App

Picture Bingo, çocuklara motor becerilerini, dikkatini, iletişimini, sosyal etkileşimini ve özerkliğini geliştirmesinde yardımcı olur.

Yetişkinler, çocuğun günlük hayatta kullandığı bazı objelerin fotoğrafını çeker. Daha sonra RFID (radyo frekansı tanımlama) etiketlerini bu objelerin aslına yerleştirir. Leka’nın ekranında bu objenin resmi gözükür ve çocuktan objenin kendisini getirmesi istenir.  Eğer, RFID etiketi eşleşirse Leka çocuğu ödüllendirir. Ses ve renkleri bu deneyimi iyileştirmek için kullanılabilir. Ayrıca, bir zaman sayacı eklenebilir.

Özellikle özel eğitime gereksinim duyan çocuklar için yardımcı olacağa benzeyen bu akıllı oyuncak piyasa çıktıktan sonra sonuçlar nasıl olacak merakla bekliyorum.

 

Kaynak: dailymail.co.uk