Özlenen aile yemeklerini geri getiren biber değirmeni

Günümüzün en büyük problemlerinden birisi de, hayatımızda gittikçe büyüyen bir şekilde yer edinen akıllı cihazlar ve televizyon gibi teknolojik ürünler nedeniyle bir araya gelen insanların bu aletlere odaklanması ve birlikte hoşça vakit geçirememeleri. Oysa eskiden aile yemekleri için sofra kurulurken çocuklar annelerine yardım eder, sofraya oturan aile üyeleri ile yemek esnasında hoş sohbetler edilir, yaşanan güne ve geleceğe dair paylaşımlar yapılırdı.

Daha önce AppStore’da yayınlanan, ders esnasında telefonlarını kullanmayan üniversite öğrencilerini ödüllendiren Pocket Points mobil uygulaması gibi, insanların başka bir şeye konsantre olmaları gerekirken teknolojik ürünleri kendilerinden uzak tutmalarını teşvik etmek için tasarlanmış bazı yenilikçi tasarımlar görmüştük.

Yemek masalarında teknolojik aletlerin kullanımı, ebeveynleri çileden çıkarıyor. Sevdikleriyle birlikte hoş zaman geçirmenin bir yolu olan ailece yenilen akşam yemeklerinin, akıllı cihazlar yüzünden giderek ebeveynleri daha da mutsuz eden teknolojik geçitlere dönüşmesi üzerine, Avustralya‘lı makarna sosu markası olan Dolmio, son pazarlama kampanyasının temelini bu eksende oluşturdu.

Markanın “Dolmio Pepper Hacker” adını verdiği cihaz, içine gizlenmiş bir kapatma anahtarı sayesinde evde bulunan tüm teknolojik aletleri 30 dakikalığına kapatıyor ve dışarıdan herhangi bir normal biber değirmenine benziyor.

Cep telefonu, tablet, televizyon, WiFi gibi teknolojilerden uzak, ailece yemek yemek isteyen anneler, sofradaki biber değirmenini yemeklere baharat atıyormuş gibi hafifçe çevirerek şebekeye bağlı tüm cihazların kapanmasını sağlayabiliyor. Ancak bunun için cep telefonlarının, cihazların uzaktan yönetimini yaparak kilitleyebilen AirWatch uygulamasına bağlı olması gerekiyor.

(Ailelere bu uygulamayı çocuklarının cep telefonlarına kurma konusunda iyi şanslar diliyoruz)

Birkaç pazarlama ajansıyla ortak bir çalışma yapan Dolmiov firması, Pepper Hacker adını verdiği bu cihazı, birlikte ailece vakit geçirememekten muzdarip annelerin olduğu evlere verdi ve ürünün kullanımı sonucunda bu evlerde ortaya çıkan görüntüleri de kameraya çekti.

Videoda ilk önce ellerindeki cihazlar birden kapanınca ya da ekranları kararınca sinirlenen aile üyeleri, sonrasında diğer aile üyeleriyle birlikte hoş vakit geçirmeye başlıyorlar. Yani Dolmio Pepper Hacker ile aileler teknoloji ile olan bağlantıyı kaybedince, tekrar birbirleriyle bağlantıya geçiyorlar.

Ne diyelim, her eve lazım…

Paylaş
Önceki İçerikYaratıcı çalışma saatleri: Bölüm 2
Sonraki İçerikEntelektüel Sermaye ve İnovasyon
Endüstri Mühendisi, Microsoft Sistem Mühendisi ve girişimcilik eğitmenidir. AB fonlarının desteğiyle gerçekleştirilen "KOBİ'lerin Avrupa Birliği'ne Uyumu ve e-dönüşüm Uzmanlığı" programına katılarak KOBİ Uzmanı unvanını aldı. Çeşitli sektörlerde endüstri mühendisliği, üretim ve kalite alanlarında, özellikle üretimde verimliliğin arttırılmasına yönelik yalın üretim ve kaizen faaliyetleri, kalite belgelendirme ve ERP programlarının altyapı projelerinde çalıştı.