Parlayan Yıldız: Yapay Zeka

Yapay Zeka, son günlerde adını sıkça duyduğumuz hem dünyada hem de ülkemizde tartışılan konular arasında olduğunu görüyoruz. Kimileri yapay zekanın insan gücünü azaltacağını ve bu nedenle işsizliğe yol açacağını, kimiside büyük fırsatları doğuracağını düşünüyor.

Yapay zeka’yı; insanlar gibi davranışlar sergileme, mantık yürütme, hareket etme, ses ve konuşma algılama gibi bir çok yeteneğin yazılımsal ve donanımsal sistemler bütünlüğü olarak tanımlayabiliriz.

 

Finans’ta Zaman Nerede Harcanıyor” anketlerinde çıkan sonuçlar finans bölümü personellerinin zamanlarının neredeyse yarısını ticari işlemlerin kapsadığı görüldü.

Sıradan bir iş haftasında, zamanlarının önemli bir bölümünü faturaları ödemek, müşterilerin doğru faturalar almasını sağlamak, genel muhesebesel işlemleri yerine getirmekle zaman harcanıyor.

Peki, finans ekipleri daha verimli çalışabilmesi için bu angarya sayılabilecek işlerden ne zaman kurtulacak ?

Gartner raporlarına göre 2020 yılından itibaren finans şirketlerinin yüzde 50‘si yapay zeka tabanlı sistemler kullanmaya başlayacaklar.

Bu durumda finans sektöründe yapay zeka kullanılmaya başlandıktan sonra hayatımızda neler değişecek ?

Örnek ile ilerlersek; İngiltere vatandaşlarının sağlık ihtiyaçlarını karşılayan Ulusal Sağlık Hizmetinde sahte talepleri tespit etmeye yarayan öngörülü mantıksal çözümleme kullanıyor.

Tahmin edeceğiniz üzere, bu büyüklükte bir hizmeti vermek için belkide tera bytelarca verinin incelenmesi gerekiyor. Aynı zamanda güvenlikte en önde geliyor.

Bilim kurgu filmi gibi hissedebilirsiniz fakat değil! Finans çalışanının bir chatbot’a kendi diliyle “kişi hakkında bütün ögeleri getir” komutuyla tüm ögeleri ekranda saniyeler içerisinde görebileceği bir sistemden bahsediyoruz.

Kredi çekecek bir vatandaş veya yatırım yapmayı düşünen bir işadamı olabilir. Saniyeler içerisinde yapay zeka tabanlı bu sistemler kaybedilen onca zamanı daha verimli kullanmak için gün sayıyor.