Perakendeci robotunuzla tanıştınız mı?

Mağaza görevlisi “robotlar” geliyor

Günümüz modern dünyasında en iyi ve hızlı hizmeti sunmak isteyen süpermarketler ve mağazalar, müşterilerinin ürünleri tarayarak bilgi alması amaçlı barkod tarayıcılar, mağaza içi ödeme işlemlerini otomatikleştiren self-servis kasalar gibi teknoloji ağırlıklı yatırımları yapmış durumdalar. Bunun bir ileri adımı, Almanya’da müşterilerin bir ürün örneği veya ambalajını üç boyutlu olarak taratarak üç saniye içerisinde aradıkları ürünlere yönlendiren Findbox isimli tarayıcı temelli kiosk benzeri bir sistem kullanıma sunuldu.

Bu iş Amerika Birleşik Devletleri’ndeki Fellow RobotsLowe’s Innnovation Labs ve Singularity Üniversitesi işbirliği içerisinde bir adım daha ileri taşınmış durumda. OSHbot adını verdikleri robot, Lowe’s firmasının bir parçası olan Orchard adlı nalbur zincirlerindeki denemelerden sonra dünyanın ilk robot müşteri hizmetleri çalışanı olmaya aday. OSHbot tipik mağaza görevlisinin gerçekleştirdiği müşteri hizmetleri işlerinin çoğunu yapabilecek teknolojiye sahip normal insan boyutlarında otonom bir makine.

Mağaza içerisindeki teşhir unsurları veya insanlarla çarpışmasını önlemek amacıyla kullanılan sensörleri sayesinde mağazanın koridorlarında rahatça gezinebilen OSHbot, beden ve ses tanıma sistemi kullanarak yardım almaya gelen müşterinin yaklaştığını algılıyor ve ona yardımcı oluyor. Müşteriler robotun üzerinde bulunan tarayıcıya bilgi almak istedikleri ürüne ait barkodu veya aradıkları ürünün kendisini taratabiliyor. Eğer müşteri ürünü nerede bulacağını öğrenmek isterse, OSHbot üzerinde bulunan gelişmiş sensörlerengel kaçınma sistemi ve otonom navigasyon sayesinde müşteriyi ürünün rafına kadar götürüyor.

Bir müşteri ile etkileşimde olmadığı zamanlarda OSHbot’u 19,5 inçlik ön ve 29 inçlik arka ekranları sayesinde konumla ilgili mağaza içi promosyonlar hakkında bilgi sunma amaçlı kullanmak da mümkün. Bu arada OSHbot’un İngilizce dışındaki dillerle de hizmet verebilmesi için çalışılıyor.

OSHbot’un nalbur zincirlerindeki bu tecrübesi, robotik teknolojilerin perakende sektöründe kullanılma imkânları ve müşterilerin böyle bir robottan hizmet alma konusundaki davranışlarını görmek açısından ilginç bir deneyim olacağa benziyor.

OSHbot ile üretim sektöründe görmeye alışık olduğumuz insanların zor işler yükünü üzerinden alan robotlar, artık perakende sektöründe de insanların yerini almaya başlayacak gibi gözüküyor. Bu robotların hizmete girmesiyle birlikte, mağaza içi yardımcı personeller yakın zamanda işsiz kalabilir mi sorusu insanın aklına gelmiyor da değil.

 

 

Paylaş
Önceki İçerikLego’dan ilham alan inovasyon: akıllı tuğla
Sonraki İçerikGörme Engelliler İçin Akıllı Baston
Endüstri Mühendisi, Microsoft Sistem Mühendisi ve girişimcilik eğitmenidir. AB fonlarının desteğiyle gerçekleştirilen "KOBİ'lerin Avrupa Birliği'ne Uyumu ve e-dönüşüm Uzmanlığı" programına katılarak KOBİ Uzmanı unvanını aldı. Çeşitli sektörlerde endüstri mühendisliği, üretim ve kalite alanlarında, özellikle üretimde verimliliğin arttırılmasına yönelik yalın üretim ve kaizen faaliyetleri, kalite belgelendirme ve ERP programlarının altyapı projelerinde çalıştı.