Purdue araştırmacıları anemiyi değerlendirmek için uygulama oluşturuyor

Doktorların Anemi hastalığını teşhis etme yöntemlerinden biri, kişinin göz kapağına bakarak kırmızı kan hücrelerinin kızarıklığına bakmaktır. Purdue Üniversitesi’ndeki araştırmacılar, tıbbi personelin akıllı telefon kullanarak hastanın iç göz kapağının fotoğrafını çekmelerini ve kırmızı kan hücrelerinde bir protein olan hemoglobinin neredeyse doğru sayımını almalarını sağlayacak bir yazılım geliştirdiler.

Ekip şu anda yazılımı akıllı telefonda çalışmasını sağlayacak bir mobil uygulama geliştirmek için çalışıyor.Araştırmacılar, uygulamanın doktorların anemiyi daha erken teşhis ve tedavi etmede yardımcı olabileceğine veya kullanıcının kan bozukluğunu evden daha iyi yönetmesini sağlayabileceğine inanıyor.

Bu teknoloji kan testi altyapısı olmayan hastanelerde kullanılabileceği öngörülüyor. Proje üzerinde çalışan araştırmacılar teknolojinin geleneksel bir kan testinin yerini almayacağını söylüyorlar, ama hemen karşılaştırılabilir bir hemoglobin sayısı elde ettiklerini söylüyorlar.

Araştırmacılar, düşük çözünürlüklü akıllı telefonlar için spektroskopi olarak bilinen bir algoritma geliştirdiler. Başka bir hesaplama algoritması sinyalleri algılar ve kan hemoglobin içeriğini ölçmek için kullanır. Araştırmacılar, fikrin basit bir fotoğraf kullanarak bir renk spektrumu elde etmek olduğunu söylüyorlar. Ekibin geliştirmek için çalıştığı akıllı telefon uygulaması, hemoglobin seviyelerini tespit etmek ve ölçmek için ekstra bir donanım gerektirmediğini belirtmektedir.

Paylaş
Önceki İçerikİnternet Hız Rekoru Kırıldı!
Sonraki İçerikKalbin Nöronlarının ilk 3D Haritası yapıldı
İstanbul Üniversitesi Makine bölümü öğrencisi olup, İnovasyon, bilim ve teknoloji konularına merak salmıştır. Önceden teknoloji sitesi kurmak ve yönetmek girişimlerinde bulunmuş ve başarılı olmuştur. Uzun yıllar kendi bloglarında yazılar yazmış ve yeni maceralar İçin Diyalogin ekibini seçmiştir. Burada aile kavramını kavramış ve kavramaya devam etmektedir