Renk üretebilen, çevre dostu “renksiz mürekkep”

Renk üretebilen, çevre dostu “renksiz mürekkep”

Baskı teknolojileri; nokta vuruşlu yazıcılardan üç boyutlu yazıcılara kadar son kırk yıldır uzun bir yol kat etti. Ancak bütün bu teknolojilerde çevreye zararlı olabilecek boyalı mürekkepler kullanılarak çeşitli renk tonları oluşturuldu. Çoğu kullanıcı ise genellikle, renkli mürekkeplerde kullanılan ve oldukça zararlı olan boyalar ve olası etkileri hakkında hiç düşünmemiştir.

Güncel teknolojiler, renkli yazdırmak için (CMYK veya RGB) boyaları karıştırarak kullanır. Ancak bu maddeler çevreye zarar verebiliyor. Bazı boyalar deniz yaşamı için zehir içeriyorlar veya klor gibi dezenfektanlarla reaksiyona girerek zararlı yan ürünler oluşturabiliyor.

Bugünlerde Rusya’da bilim adamlarından oluşan bir ekip, mürekkep püskürtmeli yazıcılarda kullanılmak üzere renksiz, toksik olmayan bir mürekkep geliştirdi. Bu ekip mürekkep püskürtmeli baskı yapılan sayfa üzerinde renkleri yaratmak için boyaları kullanmak yerine, bu mürekkebin nano yapısını kullandı.

Boyalara bir alternatif olarak, malzemelerin nano yapıları değiştirilerek ışığı belirli yollarla yansıtmaları sağlanabilir. Bu tip renklendirmeye ışık girişimiyle bir örnek doğada bulundu: Mürekkep balıkları. Mürekkep balıkları doğal bir kamuflaj oluştururken, çevrelerini geri yansıtmak amacıyla kendi derilerinin nano yapısını değiştirebilme yeteneğine sahipler.

Mürekkep balıklarının yanında kelebeklerin kanatları da dâhil olmak üzere, doğada bulunan bazı yüzeyler, benzer bir şekilde, bu tür nano mürekkeplerle çalışıyor. Bunlar ışığı, yüzeyin istenilen renkte görünmesini sağlayan, ışık frekanslarının bir diğeriyle karıştırılmasıyla yansıtıyor.

Yapılan önceki araştırmalarda ışık girişimi yoluyla renklerin basılması incelenmiş, ancak bu denemeler yüksek sıcaklık sabitleme veya özel baskı yüzeyleri gerektirmişti. Aleksandr V. Yakovlev, Aleksandr V. Vinogradov ve ITMO Üniversitesi‘ndeki çalışma arkadaşları, daha çevre dostu ve çeşitli yüzeylere basılabilecek bir nanoyapı renkli baskı teknolojisi geliştirmek istedi.

Bu sincap görüntüsü, renksiz bir mürekkebin kalınlığı kontrol edilerek ince bir film üzerine renkli olarak basılmış

Yapılan çalışmalarda ekip, titanyum dioksit tabanlı renksiz bir koloidal mürekkebin bu iş için uygun olduğunu keşfetti. Bu mürekkep, yüksek sıcaklıkta sabitleme gerektirmiyor ve birçok yüzeyde kaplama yapabiliyor. Araştırmacılar normal bir mürekkep püskürtmeli yazıcıdan çıkan mürekkebin kaplama kalınlığını değiştirerek yüzeyler üzerinde oluşturulan renkleri kontrol edebiliyor.

Bu metotla canlı bir renk olan kırmızının yaratılması ve boyamanın bu çok dar açısı sorun olmaya devam ediyor. Buna rağmen araştırmacılara göre bu metot, hem ekosistem için güvenli hem de ultraviyole ışınlarına maruz kaldığında solmayan baskı olarak rapor edilmiş ilk çevre dostu mürekkebi üretti. Araştırmacılar Rus hükümetinin Eğitim ve Bilim Bakanlığı’ndan ve ITMO Üniversitesi’nden fon aldılar.

Bu haberde kullandığımız resimleri, yılın son günleri de olması sebebiyle 2017 pantone kodlarına göre seçtim. Böylece, yılın renkleri ile yıla veda ettiğimiz bir haber yayınlamayı tercih ettim.

 

Kaynak: acs.org

Paylaş
Önceki İçerikÖzel çocuklar için özel oyuncak “Leka”
Sonraki İçerikYa yılbaşı hediyeniz bir kutu temiz hava olsaydı?
Endüstri Mühendisi, Microsoft Sistem Mühendisi ve girişimcilik eğitmenidir. AB fonlarının desteğiyle gerçekleştirilen "KOBİ'lerin Avrupa Birliği'ne Uyumu ve e-dönüşüm Uzmanlığı" programına katılarak KOBİ Uzmanı unvanını aldı. Çeşitli sektörlerde endüstri mühendisliği, üretim ve kalite alanlarında, özellikle üretimde verimliliğin arttırılmasına yönelik yalın üretim ve kaizen faaliyetleri, kalite belgelendirme ve ERP programlarının altyapı projelerinde çalıştı.