Restoranlar için harika bir pazarlama inovasyonu

Restoranlar için farklı bir pazarlama inovasyonu
Günlük hayatta inovasyon dendiğinde insanların aklına genellikle ürünlerin tasarımına, ambalajına, fonksiyonlarına ait inovasyonlar geliyor. Hâlbuki bankacılık, sigorta, restoran işletmeciliği gibi birçok sektörü kapsayan ve hayatımızda oldukça fazla yer işgal eden hizmet sektöründe de değişik inovasyonlar yapmak söz konusu.
İnsanlar damak tadı söz konusu olduğunda çok farklı seçeneklere sahip olabiliyor. Müşteriler için çok fazla seçeneğin olduğu bir sektör olan restoran işletmeciliğinde ise bu sektörde yer alan restoranlar müşterilerinin yemek deneyimlerini geliştirme konusunda değişik sunumlar, alternatif ödeme sistemleri gibi birçok teknolojik unsurdan faydalanıyorlar.
Günümüzde bu teknolojik alternatiflerden birisi de akşam yemeği için restorana gelen müşterilere masalarında yemeklerinin gelmesini beklerken üç boyutlu (3D) animasyonları tabakları üzerinde seyrettirmek. Oldukça ilginç olan bu fikir 3Dprojection mapping teknikleri ve sanatsal bilgilerini kullanarak skullmapping adlı sanatsal çalışmalar ortaya koyan Antoon Verbeeck ve Filip Sterckx ekibinden geliyor.
Bu haber ilginizi çektiyse, muhteşem videosunu izledikten sonra bunu da okumak isteyebilirsiniz.
Le Petit Chef olarak adlandırılan bu projede; restorana yemek yemek için gelmiş ve verdikleri sipariş sonrası yemeklerinin gelmesini bekleyen müşterilerin yemek bekleme sürelerini biraz daha tatlandırmak amacıyla, üç boyutlu animasyon ve hareket yakalama teknolojilerini birlikte kullanarak masadaki tabakların üzerine projeksiyonla yansıtılan minyatür bir şefin ızgara yapma macerasını müşterilere izletilerek harika bir deneyim yaşamaları sağlanıyor.

Yansımalar içindeki hareketlerle, statik nesneler hareket ediyormuş gibi gözüküyor. Örneğin tabağın yanında gerçek bir bıçak varken diğer yanında animasyonda şefin kullandığı ve yansımadan oluşan bir çatal da görünüyor. Özellikle ızgaraya konan sineği kovalaması ve ızgaradaki ateşin patlaması restorana gelmiş müşterileri oldukça eğlendirmişe benziyor. Animasyon sonrası gelen gerçek yemekler de ruhu doyurulan müşterilerin midelerinin de doyurulmasıyla bitiyor.
Enteresan müziği ve ilginç seslendirmesiyle Le Petit Chef’in aşağıdaki üç dakikalık videosunu izlemenizi tavsiye ederim.

 

Paylaş
Önceki İçerikGünlük bir doz Sanat! ile eğitim
Sonraki İçerikSmartduvet Breeze ile yatak kavgalarına son!
Endüstri Mühendisi, Microsoft Sistem Mühendisi ve girişimcilik eğitmenidir. AB fonlarının desteğiyle gerçekleştirilen "KOBİ'lerin Avrupa Birliği'ne Uyumu ve e-dönüşüm Uzmanlığı" programına katılarak KOBİ Uzmanı unvanını aldı. Çeşitli sektörlerde endüstri mühendisliği, üretim ve kalite alanlarında, özellikle üretimde verimliliğin arttırılmasına yönelik yalın üretim ve kaizen faaliyetleri, kalite belgelendirme ve ERP programlarının altyapı projelerinde çalıştı.