Röportaj: Lokasyon bazlı reklamda yeni trend; Yaamur

Çağımızın yeni gündemine bir de biz bakalım. Diyalogin.com olarak inovasyon ekosistemine katılan girişimcilerimizin Türkiye pazarına getirdikleri yeniliklere ayırdığımız yeri gün geçtikçe arttırıyoruz. İşte bu sebeple elimizden geldiğince merak uyandıracak girişimlere röportajlar aracılığıyla yer veriyoruz. Günün konusu Yaamur ile lokasyon bazlı pazarlama/reklam çözümleri konusunda hayata geçen girişim. Bu girişimin detaylarını başarılı girişimci Eran Karaso’dan dinliyoruz.

Röportaja sizi tanıyarak başlayalım

Ben Eran Karaso, Yaamur.com un kurucu ortağı ve yöneticisiyim. Koç Üniversitesi’nde Ekonomi okuduktan sonra University of California, Berkeley’de yüksek lisans yapmak için San Francisco’ya gittim. Eğitimimi tamamladıktan sonra Amerika’nın ilk 100 e-ticaret firması arasında yer alan Spiraledge’de 6 sene boyunca stratejik geliştirme ve finansal planlama yöneticisi olarak görev yaptım. Bu süre boyunca kendimi geliştirdiğim en önemli konu internet dünyasındaki değişiklikleri takip etmek ve işimizi buna adapte etmek oldu. Türkiye’ye döndükten sonra 2 sene boyunca Penti markasının online operasyon direktörü olarak çalıştıktan sonra kendi girişimimi hayata geçirmek için Penti’den ayrıldım ve Yaamur projesini başlattım.

Genç bir girişimcisiniz. Yaamur adlı bir startup’ınız var. Yaamur ne yapıyor?

Aslında dünyadaki teknoloji girişimcilerine bakıldığında çok da genç sayılmam. 33 yaşında girişimlerini büyük firmalar haline getirip şirketlerini satmış kişileri düşünürsek henüz yolun başındayım.

Yaamur, işletmelerin yakın çevrelerine kolay bir şekilde mobil lokasyon bazlı reklam verebilmesini sağlayan bir servis platformu. Küçük işletmelerden franchise’lara kadar uzanan bir müşteri portföyümüz var. Kolay, etkili ve uygun fiyatlı reklam verebilme imkanı sağlamak hedefimiz.

Türkiye’nin ilk lokasyon bazlı mobil reklam servisi hizmetini veren kurumusunuz. Bu fikir nereden çıktı? Dünyadaki benzer iş süreçleri yaratmış girişimlerden biraz bahsedebilir misiniz? 

Bu fikir, ortağım ve benim iş hayatımızda karşımıza çıkan ortak problemlerimize çözüm ararken çıktı. İkimiz de internetten reklam verme sürecinde self servis sistemin karmaşıklığını ve ajans bütçelerinin ne kadar yüksek olduğunu gözlemledikten sonra böyle bir fikirle yola çıktık. Dünyada Yaamur’a benzeyen lokasyon bazlı pazarlamaya dair bir iki servis var ama hiçbiri Yaamur gibi tamamen self servis ve bu kadar kolay kullanımı olan platformlar değil.

Yaamur ile varolmayan bir pazara girdiniz. Tam olarak hangi ihtiyacı karşılamak için yola çıktınız?

Büyükten küçüğe her işletmenin tanıtıma ve bilinirlik yaratmaya ihtiyacı var. Özellikle SMS kampanyası yapan bir çok küçük işletmenin mesajlarını çok daha etkin bir şekilde iletebileceği fikriyle yola çıktık. Şimdiye kadar oldukça olumlu geri dönüşler aldığımızı söyleyebilirim.

İşe ne kadar sermaye ile başladınız? Yatırım aldınız mı?

Yatırım almadan kendi sermayemizle yola çıktık. Ne kadar yatırdığımızı söylemeyelim ancak ilk tur yatırım arayışımızdan sonra rakamlar daha net olacaktır.

Yaamur un gelişim sürecinden bahseder misiniz?

Lokasyon bazlı mobil reklam fikri ile yola çıktık. Fakat bunu şu anki formatına getirmek çok da kolay olmadı. Yaşadığımız süreçler ve tasarımları beta testi yaptıktan sonra eksikler görüp geliştirmeler yapmaya devam ettik. 8 ay sonunda sitemiz şu anki hali ile hizmet vermeye başladı, fakat bu geliştirmelerimiz bitti demek anlamına gelmiyor. Her gün data toplamaya devam ediyor ve nasıl iyileştirmeler yapabileceğimiz üzerinde konuşuyoruz. Müşterilerimizin en kolay ve etkili şekilde reklam verebilmeleri için devamlı kendimizi geliştirmeye devam ediyoruz.

Lokasyon bazlı pazarlama! Sistem nasıl çalışıyor?

Self servis çalışan bir mobil reklam modülümüz var. Reklam verenler sitemiz üzerinden 3 adımda reklam kampanyalarını oluşturabilmekte ve ayni şekilde reklam kampanyalarının raporlama bilgilerine ulaşabilmekteler. Müşterilerimizden reklam kampanyası oluşturmak için; mobil banner’larını yaratmalarını, reklam vermek istedikleri bölgeyi harita ara yüzü üzerinden belirlemelerini ve satın almak istedikleri gösterim planını seçmelerini istiyoruz. Reklam kampanyası oluşturulduktan sonra 24 içinde yayına alınıyor. 

Operasyonel süreçleriniz var mı?  Toplam kaç kişiye ulaştınız? Anlaşma yaptığınız büyük kuruluşlar var mı?

Platformumuzun işleyişini neredeyse tamamen otomatik hale getirmiş olsak da operasyonel süreçleri sıfıra indirgeme gibi bir şansımız olmuyor. Yaratılan reklam kampanyalarının içerikleri ve tasarımlarını ekibimiz gözden geçirip onaylamadan çalışmakta olduğumuz ad exchange lere göndermiyoruz. Reklam görsellerinde yasaklı içerikler bulunması veya tasarımsal olarak iyileştirme yapabileceğimizi düşündüğümüz durumlar olduğunda reklam verene geri dönüp öneri ve görüşlerimizi bildiriyoruz. Bu sayede lokasyon bazlı pazarlama – reklam kampanyalarına daha yüksek geri dönüşler alarak reklam verenlerimiz için en yüksek faydayı sunuyoruz.

ekibimiz Nisan ayı itibari ile 9 kişiye ulaşmış durumda. Bunun çoğunluğunu tasarım ve müşteri hizmetleri ekibimiz oluşturmakta. Bu sayede müşterilerimize hızlı şekilde geri dönüş yaparak onlara yardımcı olmayı amaçlıyoruz.

Reklam gösterimleri için Doubleclick, Admob, MoPub, Pubmatic gibi ad exchange’ler ile anlaşmalarımız bulunmakta. Yakında sunacağımız ek bir ürün için de Apple dan sertifika aldık.

2016 hedefleriniz neler?

Önemi yeni anlaşılmaya başlanan ve hızla gelişen lokasyon bazlı pazarlama ve  mobil reklamcılığın Türkiye’de de gelişmesini ve bu gelişime yön veren aktörlerden biri olmayı hedefliyoruz. Servisimizin sektörde çok yeni olmasından dolayı öncelikle müşterilerimizi bilinçlendirmek ve ismimizi bu hizmet ile özdeşleştirmeyi amaçlıyoruz. Özellikle KOBİ’lerin hem finansal hem de teknik olarak erişimleri olmayan reklam alanlarına ulaşarak marka bilinirliği oluşturma ve firmalarını tanıtma imkanı sunmak hedeflerimizin başında geliyor. Mobil lokasyon bazlı reklamın her geçen gün daha da önem kazandığı bu dönemde KOBI’lerin de kendilerine bu mecrada yer verebilmeleri büyümeleri için en önemli araçlardan biri olacaktır. 

Orta vadede hedefiniz nedir? Yaamur yoluna nasıl devam edecek?

Orta vadede Türkiye’de mobil reklam pazarında öne çıkan oyunculardan biri olmak ve servisimizi yurt dışına da açmak hedefimiz. Bunun için doğru zamanda yatırım arayışlarına başlayarak yapmak istediğimiz atılımlar için kaynak bulmayı amaçlıyoruz. Türkiye’nin lokasyon bazlı pazarlama çalışmalarına vereceğimiz katkıyı paylaşma fırsatından ötürü diyalogin.com ekibine teşekkür ederiz.