RTX Teknolojisini Tanıyalım

Geçtiğimiz yılın sonlarında NVIDIA, bilgisayar ve oyun dünyası adına önemli bir teknolojiyi bizlere duyurdu. RTX ışın izleme teknolojisi adı verilen bu sistem, her ne kadar önceki serilerden daha iyi olsa da kendi başına farklılıklar sunuyor.

RTX ışın izleme teknolojisi nedir ?

RTX teknolojisi, 2018 yılının sonlarında NVIDIA tarafından duyurulan ve 10 yıllık çalışmanın ürünü olduğu iddia edilen yeni bir grafik teknolojisi.

Esasen sistem, adından da anlaşılacağı üzere üç boyutlu görüntülerle birlikte oluşturulan sanal dünyada, ışık isabet eden her nesnenin ışınlarını takip etmeye dayanıyor

Call of Duty Modern Warfare RTX Grafik Karşılaştırması

Bu takip, ışığın çıktığı yerden nesnenin üzerine düştüğü yere, oradan diğer tüm nesnelere ve en son ekrana yansımasına kadar devam ediyor. Eğer birden fazla ışık varsa, elbette sistem tüm ışıkların dağılımını ve yansımasını hesaba katacaktır.

Ray Tracing’den önce sistem nasıl çalışıyordu?

ünümüz video ve oyun dünyasında Render kelimesi oldukça yoğun kullanılıyor. Türkçe bazında oluşturmak anlamında kullanılan bu terim, grafik dünyasında sürekli karşımıza çıkar.

Ray Tracing sisteminden önce render işlemi, üç boyutlu nesnelerin ekranda gerçekçi olacak şekilde iki boyutlu olarak hazırlanması şeklinde ilerliyordu. Oyun esnasında yaptığınız her hareket, örneğin sağa bakma aksiyonunda tüm görüntüler anlık olarak oluşturuluyordu ki hala böyle.

Bu teknoloji oldukça eskiye dayanıyor ve uzun yıllardır kullanılmaya devam ediliyor. Rasterization (pikselleştirme)  adı verilen bu yöntemde gördüğümüz tüm üç boyutlu görüntüler, inanılmaz hızlı hesaplamalar ile birlikte anlık olarak oluşturuluyor.

Özünde üçgenlere dayanan bu teknoloji, üç boyutlu nesneleri çokgen koleksiyonu olarak görür. Konum, renk, doku gibi verileri bu üçgenlerin AKA adı verilen köşelerinde toplayan sistem, belirli çözünürlük için bu üçgenler ve verileri birleştirerek görüntüleri oluşturur.

RTX Teknolojisi Nasıl Çalışır?

Teorik olarak ışın izleme, bir sahnedeki her ışık kaynağından ışınlar dökmeyi, ondan (genellikle rastgele) ışık ışınları üretmeyi ve vurduktan ve yüzeylerden yansıtıldıktan sonra onları takip etmeyi içerir. Her yüzeyde, ışığın özellikleri, vurduğu malzemenin özellikleri ve elbette kesiştiği açı ile birleştirilir. Nesneyi yansıtmaktan farklı bir renk almış olabilecek ışık, daha sonra, yansıtılan ışığı simüle eden çoklu ışınlar – dolayısıyla ışın izleme terimi kullanılarak daha da izlenir. İzleme süreci ışınlar sahneyi terk edene kadar devam eder.

Bu süreç teoride harika olsa da, çoğu ışın ilgilendiğimiz hiçbir şeye çarpmadığından ve diğer ışınlar neredeyse süresiz olarak zıplayabildiğinden inanılmaz derecede zaman alıcıdır. Böylece gerçek dünyadaki çözümler akıllı bir optimizasyon yapar. Işık demetinin tersinin, sanal kameradan sahneye ışınları dökmek için orijinalle aynı şekilde çalıştığını belirten karşılıklılık adı verilen bir ışık ilkesini kullanırlar. Bu, yalnızca son sahneye katkıda bulunacak ışınların dökülmesiyle, verimliliği büyük ölçüde arttırdığı anlamına gelir. Bu ışınlar daha sonra bir ışık kaynağına çarpana veya olay yerinden çıkıncaya kadar zıplarken takip edilir (izlenir). Sahneden çıktıklarında bile, ışık ekleyen (gökyüzü gibi) bir noktada olabilir, bu nedenle her iki durumda da, ışının vurduğu her yüzeye eklenen aydınlatma miktarı sahneye eklenir. Yazılım, ışık katkısının küçük olması muhtemelse bir ışın için kaç yansıma izleyeceğini de sınırlayabilir.

Metro Exodus İçin Yeni Tanıtım Videosu Paylaşıldı - incelemeks
Ray Tracing tercih edilmeli midir?

Işın izleme teknolojisi her ne kadar yeni duyurulmuş olsa da, film ve animasyon sektöründe uzun zamandır kullanılan bir sistem. Ancak bu teknoloji, gerçek zamanlı bir izleme gerektirmiyor.

Hali hazırda kullandığınız ekran kartınız bile ışın izleme yapabilir. Tabi oluşturmaya çalıştığınız sahnenin içeriği ve büyüklüğü bakımından bu yetenek, birkaç güne mal olabilir. 

GeForce RTX Platformu Nedir? | NVIDIA

Oyunlar, hareket halinde gerçekleştirilen sanal eylemler oldukları için ışın izlemenin gerçek zamanlı olarak yapılabilmesi gerekiyor. Bu noktada en büyük engel, yeterli gücü sağlayabilecek donanım. İşte NVIDIA, RTX serisi ile donanım noktasında ciddi bir başlangıç yapmış durumda.

Her ne kadar teknoloji yeni ve güçlü olsa da, günlük tüketici bazında daha önce hiç kullanılmadı. Dolayısı ile tüketicilerin bu teknolojiye adapte olabilmesi ve benimsemesi gerekiyor. Bu noktada da en büyük iş elbette oyun geliştiricilere düşüyor.

AMD Ekran Kartlarına Işın İzleme Teknolojisi Geliyor

Hali hazırda oyun geliştiriciler oyunlarında bu teknolojiyi kullanıyor. Ancak bunu kullanan geliştirici sayısı bir hayli az. Dolayısı ile yeni teknolojiyi tüm şekliyle görebilmemiz için bir müddet daha beklememiz gerekiyor.

Ancak yine de yeni RTX ekran kartlarının, mevcut kartlardan daha yüksek performans sunabildiklerini ve ekstra olarak ışın izleme desteği sunduklarını düşünürsek, mevcut bütçe çerçevesinde yükseltme yapmak iyi bir tercih olabilir.

Son olarak ise belki size konuyu daha iyi kavratabilecek bir kaç video önerisi bırakmak istiyorum;

NVIDIA GeForce Türkiye

The Tech Chap, sevdiğim bir kanal olup iyi karşılaştırmalar yapan bir youtube kanalı. Bu videosunda size RTX modu açık ve kapalı şekilde Battlefield 5 oynayıp, RTX’li ekran kartı alıp almamanın ne kadar akıllıca olacağını anlatmaya çalışıyor.

The Tech Chap

Enis Kirazoğlu bu videosunda RTX teknolojisini Minecrafttan yola çıkarak dolayı yoldan anlatıyor.

Herkese öncelikle iyi okumalar, daha sonrasında ise iyi seyirler dilerim sayın teknoloji severler.

Sağlıkla ve koronadan uzak kalmanız dileği ile!

2 YORUMLAR