Sandalyesiz sandalye

Oturmak İçin Artık Sandalyeye İhtiyacınız Yok

Hemşirelerin, fabrika işçilerinin, kuaförlerin, yemek sektöründe çalışanların ve diğer birçok meslek sahibinin çok iyi bildiği gibi tüm gün ayakta durmayı gerektiren bir işe sahip olmak oldukça yıpratıcıdır. Kaslar yorulmaya başladıkça, konsantrasyon kaybolmaya başlar ve bazen insanlar daha rahat hissedebilmek için doğal olmayan şekillere girmeye başlarlar. Bu da hata yapmaya, hatta ömür boyu sürecek sakatlıklara ve verimlilik kaybına yol açabilecek yaralanmalara bir davettir.

Bu soruna bir çözüm getirebilmek için, İsveç merkezli bir girişim olan NooneeSandalyesiz Sandalye’yi yarattı. Cihaz bacakların arkasına giyiliyor ve normal yürüyüşe engel olmuyor. Kullanıcı mola vermeye ihtiyaç duyduğunda, arkasına yaslanabilir ve istenilen her zaman ve her yerde bir sandalyeye dönüşen cihaz üzerinde dinlenebilir. CNN’e anlattığına göre, Noonee’nin CEO’su ve kurucularından biri olan 29 yaşındaki Keith Gunura’nın aklına bu fikir onlu yaşlarında bir üretim bandında çalışırken gelmiş.

Alüminyum ve karbon tellerden yapılan tasarım 1 kg ağırlığında, yani görece hafif. Her iki bacağın etrafına bantlarla sabitleniyor ve topuk altından ayakkabıya ekleniyor. Sandalyenin yüksekliği kolayca ayarlanabiliyor. Rahat bir oturma pozisyonu elde edildiğinde kullanıcı cihaza 24 saatlik kullanım süresi verebilen 6 voltluk pili devreye sokuyor.

 

Cihazın kas ağrılarına ve konsantrasyon artışına katkıda bulunup bulunmadığını test edebilmek için BMW üretim bandında çalışan bazı işçiler önümüzdeki ay cihazı kullanmaya başlayacaklar ve böylece Sandalyesiz Sandalye ilk gerçek hayat testine tabi tutulmuş olacak. Yine Almanya merkezli Audi’nin üretim işçileri de yıl sona ermeden cihazı deneme şansını elde edecekler.

Mekanik iskeletin mevcut modeli oldukça cüsseli ve bu da bazı güvenlik endişeleri ortaya çıkarıyor. Yine de gelecek modeller daha uygun ve günlük elbiselerin altına fark edilmeden giyilebilecek şekilde olabilir. Bu da Sandalyesiz Sandalye’yi kalabalık bir metroda koltuk bulamama veya havaalanında telefonunuzu ya da dizüstü bilgisayarınızı şarj etmek için bir prize ihtiyacınız olduğunda iğrenç yerlere oturmak zorunda kalma gibi iş dışı durumlarda da kullanmak için ideal kılar.