Ultrason dalgaları Kanserli Hücreleri Seçip Öldürebiliyor

Caltech’teki araştırmacılar, Ultrason dalgaları – insanların duyabildiğinden daha yüksek frekanslara sahip ses dalgaları (ultrasound) kullanarak kanserle savaşmak için yeni bir yaklaşım geliştirdiler. Bu teknik, düşük yoğunluklu ultrasound darbeleri kullanıyor. Normal hücreleri zarar görmeden bırakırken seçici olarak kanser hücrelerini öldürdüğü gösterilmiştir. Bilim adamları, yüksek yoğunluklu ultrasound patlamalarının dokuyu ısıtabileceğini, kanser hücrelerini ve hedef bölgedeki normal hücreleri öldürebileceğini söylüyor.

Yeni araştırma, daha seçici bir tedavi oluşturmak için düşük yoğunluklu darbeli ultrasound (LIPUS) kullanıyor. İş hala başlangıç ​​aşamasında ve canlı hayvanlarda veya insanlarda test edilmemiş olsa da, sonuçlar umut verici. Bilim adamı Michael Ortiz, hücrelerin içindeki boyut, hücre duvarı kalınlığı ve organellerin boyutu gibi şeylerin ses dalgalarıyla bombardımana tutulduklarında nasıl titreştiklerini ve titreşimlerin kanser hücresi ölümünü nasıl tetikleyebileceğini merak ettiğini söyledi.

Farklı hücrelerin farklı frekanslara ve ses dalgalarının darbelerine nasıl tepki vereceğini görmek için matematiksel bir model oluşturmaya başladı. Ekip, kanserli ve sağlıklı hücrelerin rezonans büyüme hızlarında bir boşluk olduğunu buldu. Bu, dikkatli bir şekilde ayarlanmış bir ses dalgasının teorik olarak kanserli hücrelerin hücre zarlarının sağlıklı hücreler zarar görmeden ruptüre oldukları noktaya titreşmesine neden olabileceği anlamına gelir.

Ultrason cihazlarından ikisi şimdiye kadar  Caltech-City of Hope Biyomedikal Araştırma Girişimi’nde yapılmıştır. Ekip, kolon ve meme kanserini dahil etmek için insanlardan ve farelerden örnekler alıyor. Ayrıca, tedavinin onları nasıl etkilediğini görmek için bağışıklık hücreleri de dahil olmak üzere çeşitli sağlıklı hücreleri test ettiler.

Bir bilim adamı, kanser hücrelerinin, tek bir tümörde bile oldukça heterojen olduğunu belirtiyor. Bu nedenle, her bir kanser hücresini öldürebilen ultrason için bir dizi ayar bulmak neredeyse imkansız olacaktır. Ekip ayrıca, tedavinin kanser hücresi ölümüne neden olacak şekilde bağışıklık sisteminin hücre ölümünün doğal ölümden ziyade bir yaralanma olduğunu düşünebileceği ve diğer kanser hücrelerine saldırmak için beyaz kan hücreleri gönderebileceği şekilde ayarlanma şansı olduğunu düşünüyor.

Hazırda bulunan teknoloji ile çok daha ilerisine gitmeyi hedefleyen bu çalışmanın sonuçlarını gerçekten merak ediyoruz ve takipteyiz. Belki de aranan çare bu çalışmanın sonuçlarında gizlidir.

Paylaş
Önceki İçerikSerin kalmanın akıllı yolu !
Sonraki İçerikBiri yeni nesil bavul mu dedi?
İnovasyon, bilim ve teknoloji konularına merak salmış Hacettepe Üniversitesi BÖTE öğrencisi. Gündemi ve de bilimsel gelişmeleri Diyalogin ailesi ile takip etmeye karar verip, aileye yeni bir renk katmıştır.