Artık sivrisinek ısırığı derdiniz olmasın!

Sivrisinekler, küçük kana susamış vampirler. Dünya’nın en ölümcül hayvanları. Bilim insanları onları yok etmek için birden fazla yol buldular. Ancak Brown Üniversitesi’ndeki araştırmacılar küçük vampirleri bizlerden uzak tutacak yeni bir yol buldular. Kumaşları çok güçlü olan Grafen ile kaplamak.

Çelikten 200 kat daha güçlü kağıttan daha hafif olan Grafen, genellikle “Wonder Material”   -Mucize Malzeme- olarak adlandırılır. Ulusal Bilimler Akademisi’nde yayınlanan bildiriye göre, Grafen’nin sivrisinek ısırığını önleme yönünde iki şekilde çalışabileceklerini söyledi. Birincil olarak, sivri sinekler doğrudan ısırmaz. Bir diğeri, sivri sinekleri sonraki “kan besinine” yönlendiren kimyasalları engelleyebilir.

Brown’da Mühendislik Profesörü olan Araştırmacı Robert Hurt’ün dediğine göre ”Sivri sinekler tüm dünyaya hastalık taşımak için önemlilerdir ve kimyasal olmayan sinek ısırığı korumasına sektörde çok ilgi vardır”

Hali hazır da satışta olan bazı kıyafetlere böcek kovucu permethrin aşılanmıştır ve bu kıyafetler sivrisinek ve kenelerden koruma teminatı vermektedir.

Grafen’in işe yarayıp yaramadığını anlamak için, bilim insanları sivrisinek dolu kutuya iki deri parçası koydular. Bir deri parçası Grafen ile kaplandı. Grafen ile kaplı olan deri parçası kana susamış vampirlerimiz tarafından ısırılmadı. Dostlarımız laboratuvar ortamında yetiştirildiği için herhangi bir hastalık taşımıyorlar.

Yaz geceleri galiba rahat uykuya dalabileceğiz. Tabii sıcak olmazsa…

 

Youtube’da gezinirken Grafen ile ilgili bir TEDx konuşmasına rastladım. Grafen’i gayet detaylı şekilde anlatıyorlar.İyi Seyirler.