Stanford araştırmacıları elektriği kablosuz iletmek için yeni bir yöntem keşfetti

Stanford’daki mühendisler, elektriği kablosuz olarak birden fazla cihaza iletmek için yeni bir yöntem buldular. Bu sistem, elektrikli araçlar, dronelar veya robotlar sayesinde iletilecek. Araştırmacılar, elektrikli araçlar otobanlarda giderken veya robotlar fabrikada çalışırken kolaylıkla iletilebileceğini söylüyor.

Stanford araştırmacıları daha önceden hareket eden araçları kablosuz olarak şarj edilebileceğini kanıtladılar ve kullanmaya başladılar ama laboratuvar dışında kullanılmak için çok yetersiz olduğunun farkına vardılar. Bu sistemin kablosuz araçlar veya robotlar için pratik ve verimli bir sistem olacağını söylüyor.

Hareketli bir aracı şarj edebilmek için sistemlerinin daha büyük hale getirilmesi gerektiğini söylüyorlar. Bu teknolojiyi büyütmek, şuan kullanılan sistemlere engel olmayacağını söylüyorlar.

Bu girişimin ilk kısmı, mesafe değişse bile elektrik iletebilen şarj cihazı geliştirebildiklerini üç yıl önce duyurmuşlardı. Bu sistem mesafeler değişse bile amplifier ve feedback resistor ile aktarımın başarılı olmasını sağlamıştı. Bu teknolojinin dezavantajı, sistemden geçen gücün sadece %10’unu iletebiliyor olmasıydı.

Yeni teknolojiye göre, sistemden geçen gücün %92’lik kısmını iletebiliyor. Bu başarı ” switch mode ” denilen bir teknoloji ile gerçekleştirildi. Laboratuvarda, ekip iki veya üç feet mesafeden 10 W elektrik iletebiliyor. Otobanda ilerleyen bir elektrikli aracın şarj edilebilmesi için, sistemin daha büyük olması gerektiğini düşünüyorlar. Sistem, dört metrelik bir şarj bölgesinden 70 mil / saat hızla giden bir araca güç sağlayacak kadar hızlı elektrik iletebilir. Elektrik, insanlar aracılığıyla zarar vermeden iletilebileceğini dile getirdi.