Starlink Projesi Hakkında Ne Biliyoruz?

Starlink Amerikan uydu şirketi SpaceX tarafından uydu interneti erişimi sağlamak üzere inşa edilmiş bir uydu takımyıldızıdır. Takımyıldızı, yer istasyonları ile birlikte çalışacak ve seri olarak üretilen binlerce küçük uydudan oluşacak. SpaceX firması ayrıca bazı uydularını keşifler ve bilim amaçlı kullanmakla birlikte bazı uydularını ise ordulara satmayı da planlamaktadır.

starlink-projesi-resim1
Elon Reeve Musk, bilinen adı ile Elon Musk mühendis ve girişimci.

Uydular Ne Durumda?

2019 yılı Kasım ayı itibarıyla SpaceX 122 uyduyu konuşlandırdı. Ayrıca yine bu aydan itibaren her iki haftada bir gerçekleştirilecek fırlatmalarda, fırlatma başına 60’dan fazla uydunun yerleştirilmesi planlanmaktadır. Toplamda ise 2020’lerin ortalarında 12.000 uydu konuşlandırılarak, ardından toplam uydu sayısının 42.000’e çıkarılması planlanmaktadır. İlk 12.000 uydunun üç yörünge üzerinde bulunması planmaktadır: üç yörüngenin ilki yerden 550 km. yükseklikte ve toplam 1.600 uydunun bulunduğu bir yörünge, ardından 1.550 km. irtifada yaklaşık 2.800 Ku– ve Ka-band spektrum uydularının bulunduğu başka ikinci bir yörünge ile 340 km. yükseklikte yaklaşık 7.500 V-band uydularının yerleştirilmesi şeklindedir. Uyduların ticari olarak kullanılmasına ise 2020 yılında başlanabileceği öngörülmektedir.

Gerçekleştirilecek bu girişimle beraber olarak, binlerce uydunun 340 ila 1.550 km. arasındaki yörüngeye yerleştirilecek olmasının gökbilim üzerinde olası etkilerinin olabileceği ve uzun vadede uzay çöplüğü oluşacağı endişelerine yol açmıştır.

DÜNYANIN YÜKSEK HIZLI İNTERNET ERİŞİMİ

Geleneksel uydu internetinkinden çok daha yüksek performans ve yer altyapısı sınırlamaları ile sınırlandırılmamış küresel bir ağ ile Starlink, erişimin güvenilir olmadığı, pahalı olduğu veya tamamen kullanılamadığı konumlara yüksek hızlı geniş bant internet sunacaktır.

İlk Ulaşmak İstedikleri Hedef Ne?

Starlink, 2020’de Kuzey ABD ve Kanada’da hizmet hedefliyor ve 2021 yılına kadar nüfusun yoğun olduğu dünyanın neredeyse küresel kapsamına hızla genişliyor.

starlink-logo-resim2

UZAY TEMİZLİĞİ: Starlink yörüngede döküntüleri hafifletmenin ön saflarında yer alır, tüm yasal ve endüstri standartlarını karşılar veya aşar.

Yaşamın sonunda, uydular birkaç ay boyunca deorbit yapmak için yerleşik itme sistemlerini kullanacaklar. Olası bir olayda tahrik sistemi çalışmaz hale gelirse, uydular 1-5 yıl içinde Dünya’nın atmosferinde, daha yüksek irtifalarda gerekli olan yüzlerce veya binlerce yıldan önemli ölçüde daha az yanar.

DAHA AZ KÜTLE VE YÜKSEK YOĞUNLUK: Her uydu yaklaşık 260 kg ağırlığındadır ve yoğun bir fırlatma yığınının SpaceX’in Falcon 9 roketinin fırlatma özelliklerinden tam olarak yararlanmasını sağlayan kompakt, düz panel bir tasarıma sahiptir.

starlink-resim3

ANTENLER: Her bir uydudaki 4 güçlü fazlı dizi anteni ile, muazzam miktarda verim elde edip daha düşük maliyetle daha kısa bir sürede yerleştirilebilir ve yeniden yönlendirilebilir.

TEKİL GÜNEŞ DİZİSİ: Starlink uyduları, sistemi önemli ölçüde basitleştiren tek bir güneş dizisine sahiptir; güneş pilleri standartlaştırılmıştır ve üretim sürecine kolayca entegre edilebilir.

İYON TAHRİK SİSTEMLERİ: Starlink uyduları, üçüncü faydalı ömrünün sonunda uyduların yörüngede dönmesini, uzayda manevra yapmasını ve yörüngesinin yerinden çıkmamasını sağlayan kriptonla çalışan verimli iyon iticileri ile donatılmıştır. Starlink şimdiye kadar uçan ilk kripton güdümlü uzay aracıdır.

YILDIZ İZLEYİCİ: Özel yapım dahili navigasyon sensörleri, her uyduya durumunu söyler, bu da geniş bant veriminin hassas bir şekilde yerleştirilmesine yardımcı olur.

OTONOM ÇARPIŞMADAN KAÇINMA: Starlink uyduları, uzay enkazları ve diğer uzay araçlarıyla çarpışmaları önlemek için manevraları bağımsız olarak gerçekleştirmek için savunma bakanlığının enkaz izleme sisteminden gelen verileri kullanır. Bu yetenek insan hatasını azaltır ve çarpışmadan kaçınmaya daha güvenilir bir yaklaşım sağlar.

starlink-resim4

Starlink projesinin kendi sitesine ulaşmak için bağlantıya tıklayabilirsiniz.

Bu proje hakkında yapılmış bir kaç açıklayıcı videoyu bırakıyorum ve iyi seyiler ve ya iyi okumalar dilerim.

Kendileri çok sevdiğim ve bilgilendirici bulduğum youtube kanalı olup teknoloji ve sanat içerikli bir video içerik üreticisidir.
Mesut Çevik, bu videosunda gelecek fiyat bilgisi ve ya internet hakkında bilgileri bize sunuyor.
Ayhan Tarakçı, bu videosunda Starlink hakkında genel bilgiler vermiş.

Daha çok teknoloji içerikli yazımıza ulaşmak için bitmemiş seriler tıklayabilirsiniz.

Yenilenebilir enerji içerikli serimizi okumadınız mı? Hemen ulaşmak için tıklayınız.

4 YORUMLAR