Stres, saçları grileştirebiliyor

Yaştan bağımsız olarak saçlarının bir anda grileştiğini söyleyenlerin şaka yaptığını düşünürüz. Bu şaka olmayabilir. Araştırmacılar stresin kişinin saçlarındaki rengi kaybetmesine neden olabildiğini keşfetti.

Stres, saç foliküllerinde pigment yenileyici kök hücrelere kalıcı hasar bırakan sinirleri aktive ediyor. Stres, bu sinirlerin yakındaki pigment yenileyici kök hücreler tarafından alınan kimyasal norepinefrini serbest bırakmasına neden oluyor. Saç köklerinde, bazı kök hücreler pigment üreten hücrelerin rezervuarlarıdır.

Saçlar yeniden üretilirken, bazı kök hücreler saçı renklendiren pigment üreten hücrelere dönüşür. Sinirlerden gelen norepinefrin, kök hücrelerin aşırı aktive olmasına neden olur, tüm kök hücreleri pigment üreten hücrelere dönüştürür, rezervuarı tüketir. Araştırmacı ekip, pigment yenileyici tüm kök hücreler kaybolduktan sonra artık pigmentleri yeniden oluşturamayacağınızı ve hasarın kalıcı olduğunu söylüyor.

Ekip dünya çağında birçok bilim insanıyla çalıştı. Araştırmacılar, bulgularının stresin çeşitli organlar ve dokular üzerindeki daha geniş etkilerini aydınlatmaya yardımcı olabileceğini söylüyor. Anlayışlar, stresin zararlı etkilerini değiştirmeye veya engellemeye çalışan yeni çalışmaların yolunu açabilir. Ekibin bulguları üzerine geçici bir patent sunuldu ve ekip klinik ve kozmetik uygulamalarla ilgilenebilecek ticari ortaklarla çalışıyor.