Metal 2
Ateş Böceği

Rochester Üniversitesi‘nden araştırmacılar, lazerle kazınmış yeni bir yüzen metal yarattılar. Ekibin ilhamı dalış çan örümceklerinden ve ateş karıncalarının sallarından gelmiş. Suya karşı ne kadar zorlanırsa veya ne kadar zarar görmüş olursa olsun batmayacak kadar su geçirmez metal bir yapı yaratmışlar. Yeni malzeme birçok ürünü değiştirme potansiyeline sahip.

 

 

Metalik yapıyı oluşturmak için , karmaşık mikro ve nano ölçekli desenlerle metallerin yüzeyini kazımak için femtosaniye lazer patlamaları kullanmışlar. Bu desenler havayı yakalar ve metal süperhidrofobik yüzeyini oluşturur.
Bilim adamları, uzun süre suya daldırıldıktan sonra, su yüzüne çıkan suyun,hidrofobik özelliklerini kaybetmeye başlayabileceğini buldular. Ekip, metalin batmaz tasarımının anahtarının, büyük hacimli bir hava yakalayan çok yönlü süperhidrofobik (SH) yüzeyler olduğunu söylüyor. Laboratuvarda, içe dönük iki paralel alüminyum plaka üzerindeki yüzeyi kaplayarak dış aşınmaya karşı koruyan bir yapı oluşturdular. Bu yüzeyler cihazın yüzmesini sağlamak için yeterli havayı tutacak kadar yakın mesafedeler. Yapıları suya batırmaya zorlanmış olsalar bile, SH yüzeyine sahip su geçirmez bir bölme oluştururlar.

metal

Ekip, iki ay boyunca suya daldırmaya zorlandıktan sonra bile yük kaldırıldığında yapıların derhal yüzdüğünü söylüyor. Yapılar ayrıca, defalarca delindikten sonra bile yüzebilme özelliğini korumuşlar.

Bu malzeme ile neler yapılabilir ?

Ekip, bu malzeme ile bir gün, batmayan gemiler olabileceğini, delinmiş olsa bile yüzebilen aygıtlar ve okyanusta uzun vadede hayatta kalabilen izleme cihazları yapılabileceğini düşünüyor.

Ekibin çalışmasının birçok alana ilham vereceği kesin. Kullanımının yayıldığını duyacağımızı düşünüyoruz. 🙂

KaynakShane McGlaun
Paylaş
Önceki İçerikYapay Zeka: Makinalar stratejileri öğrenebilir mi ?
Sonraki İçerikAt kılından sahte gergedan boynuzu üretildi
İstanbul Üniversitesi Makine bölümü öğrencisi olup, İnovasyon, bilim ve teknoloji konularına merak salmıştır. Önceden teknoloji sitesi kurmak ve yönetmek girişimlerinde bulunmuş ve başarılı olmuştur. Uzun yıllar kendi bloglarında yazılar yazmış ve yeni maceralar İçin Diyalogin ekibini seçmiştir. Burada aile kavramını kavramış ve kavramaya devam etmektedir