Tehlike anında uyarı veren kulaklık

Tehlikelerden Korunun !

Müzik insanoğlu için en önemli gıdalardan biridir. Kulaklığımızı taktığımız an bambaşka bir evrene yolculuk yapıyoruz. Etrafımızla ilişkimiz tamamıyla kesiliyor. Columbia Üniversitesi bu durumun önüne geçmek için bir kulaklık geliştirmeye karar verdi. İnsanlar, akıllı telefonlarında müzik veya video ile dikkatleri dağıldıkları ve tehlikeleri duyamadıkları veya göremedikleri için, rutin olarak kendileri için yıkıcı sonuçlar doğurabilecek bir duruma girerler.

Kulaklık taktığımız zaman genellikle çevreden gelen araba seslerini duyamıyoruz. Bu durum ciddi tehlikelere yol açıyor. ABD’de yapılan bir araştırmaya göre, son 7 yılda bu sebepten dolayı ölümler ve yaralanmalar tam 3 katına çıkmıştır.

Araştırmacılar, yakınınızda bulunan tehlikeleri algılayıp size uyarı gönderen bir kulaklık ortaya çıkartmaya çalışıyorlar. Kulaklık, tehlikeleri algılayabilmek için içinde küçük mikrofonlar ve akıllı sinyaller bulunduruyor.

Proje, 2017 yılında Ulusal Bilim Vakfı’ndan 1,2 milyon dolar hibe aldı. Ar-Ge işlemleri karmaşık, kulaklık içine birden fazla mikrofon gömmenin yanı sıra yayanın etrafında bulunan tehlikeleri algılayıp sisteme doğru taşıyabilmesi için düşük enerjili bir veri hattı kurulması gerekmektedir.

Sistem aynı zamanda yaklaşan tehlike sinyalini doğru algılamak zorundadır. Sistemler, az pil gücü kullanarak seslerden ilgili özellikleri çıkarmak için ultra düşük güçlü, özel entegre bir devre kullanacak. Akıllı telefon, şehir sokaklarından ve yakındaki araçlardan gelen yüzlerce akustik ipucunu sınıflandırarak kullanıcıları tehlikede olduklarında uyarmak için makine öğrenimi modellerini kullanacak. Sistem şu anda New York sokaklarında test ediliyor ve ekip ticari bir şirkete aktarılabilen bir prototip oluşturmayı umuyor.