Gelişen teknoloji ile robotların da ne kadar ileri gidebileceğini hepimiz merak ediyoruz. Cornell Üniversitesi araştırmacıları bu konuda çok dikkat çekecek bir noktaya gelmişler.

Cornell Üniversitesi araştırmacıları, terleme yoluyla sıcaklığını düzenleyebilen yumuşak bir robotik kas yarattılar. Termal yönetim, robotlar için önemli ve bağlanmamış, yüksek güçlü robotların aşırı ısınma olmadan uzun süre çalışmasını sağlayan temel bir yapı taşı. Bu özelliklere sahip robotlar için en büyük zorluklardan biri termal yönetimdir.

Bilim adamları, yüksek torklu yoğunluklu motorların ve robotlara güç veren ekzotermik motorların aşırı ısınmaları durumunda robotun çalışmayı durdurduğunu söylüyor. Sentetik malzemelerden yapılmış yumuşak robotlarda soğutma için özel bir zorluk olur. Metalden yapılmış robotlar ısıyı dağıtabilirken, yumuşak robotlar ısıyı tutar.

Ekip, fan gibi bir soğutma teknolojisinin çok fazla işe yaramayabileceğini, çünkü yer kaplayacağını ve ağırlık ekleyeceğini söylüyor. Araştırmacılar yumuşak robotları soğutmak için memelilerin serin kalma yöntemlerinden ilham aldılar. Terlemeyi etkinleştirmek için bir nanopolimer, önceden tasarlanmış bir şekilde reçineyi iyileştirmek için ışık kullanan çok materyalli stereolitografi adı verilen bir 3D baskı tekniği kullanılarak oluşturulmuştur.

Parmak benzeri aktüatörler, suyu tutabilen ve sıcaklığa cevap verebilecek iki hidrojel malzemeden oluşur. 86F üzerindeki sıcaklıklarda küçülerek reaksiyona girerler, bu da suyu mikron boyutlu gözeneklerle delinmiş bir üst poliakrilamid tabakasına sıkıştırır. Gözenekler genişler ve suyu serbest bırakır ve sıcaklık 86F’NİN altına düştüğünde kapanır.

Projedeki bilim adamları, suyun buharlaşmasının 30 saniye içinde aktüatörün yüzey sıcaklığını 21 ° C azalttığını söylüyor. Soğutma işlemi insanlardan üç kat daha verimli. Aktüatörler, bir fandan gelen rüzgara maruz kaldıklarında altı kat daha hızlı soğuyabilirler. Dezavantajları, hareketliliği ve robotların suyunu doldurmaları gerektiği gerçeğini potansiyel olarak engeller.

Robotlar gelişiyor ve bu gerçekten büyük bir hamle. Çekinen kitlelerin de ilgisini çeken bu haberin devamını yapmak isteriz, araştırmaları takipteyiz 🙂

KaynakShane McGlaun
Paylaş
Önceki İçerikMüziğin haritası
Sonraki İçerikSerin kalmanın akıllı yolu !
İnovasyon, bilim ve teknoloji konularına merak salmış Hacettepe Üniversitesi BÖTE öğrencisi. Gündemi ve de bilimsel gelişmeleri Diyalogin ailesi ile takip etmeye karar verip, aileye yeni bir renk katmıştır.