Trafik derdine son! Ulaşım aracınız sırt çantanızda!

İstanbul’un işe gidiş ve dönüş saatlerinde araç trafiğindeyken hemen hemen herkesin hayali bir motosiklettir. Saatlerce trafikte beklerken onların rahatça trafiğin içinden akıp gitmeleri oldukça kıskandırıcı. Motosiklet kullanmanın ne kadar tehlikeli olabileceği düşünüldüğü zaman ise ya trafiği kabullenmek gerekir ya da işe yürüme mesafesinde bir eve taşınmak. Tam bunu hayal ederken ise işe yakın olabilecek evlerin dudak uçuklatıcı kiralarını anımsamak! 🙂

Peki ya bisiklet kullanarak ulaşım sağlayabilseydi? Hem spor da yapmış olmaz mıydınız? Ama yolda geçecek daha fazla zamanı ve yorgunluğu her gün göze almak mümkün olur muydu ki? Peki ya motosikletten daha güvenli, bisiklet gibi yormayacak üstelik trafikten kurtarabilecek bir ulaşım aracı olsaydı nasıl olurdu? Neyse ki birileri herkes için düşünmüş ve bu duruma çözüm bulmuş.

Artık klasik bisikletleri/kaykayları unutabilir ve geleceğin ulaşım aracı Smarcile S1 ve onun gibi örneklerle tanışabilirsiniz. Akıl almaz derecede kompakt ve hafif olan bu elektrikli bisiklet karbon fiberden yapılmış ve 5 basit adımda katlayarak sırt çantasında rahatlıkla taşınabilir.  eBike ile 20 km boyunca yolculuk yapılabilirsiniz. Ayrıca kendi ağırlığı sadece 7 kg olmasına rağmen 100 kg’a kadar dayanıklıdır. İndieGogo kampanyası sayesinde dünyaya tanıtımı yapıldı bile. Bu inovatif icadın kitlesel fonlamadaki ilk hedefi 30.000 $ olsa da ürün sadece 5 gün içerisinde bu hedefin %281 katına   ulaştı. Nedeni anlamak hiç de zor olmasa gerek.

S1’in kurucuların duyurusuna göre; ergonomik katlanabilir dizaynı ile 49 cm boyutuna gelen, 240W motor gücüne sahip ve pedala ihtiyaç dahi duymadan kullanıcıların hızlı bir şekilde yolculuk yapmasını sağlayabilecek muhteşem bir ürün. Tek bir şarjla 20 km yol kat edebiliyor. Sonrasında ise prizde 2,5 saat şarj ettikten sonra tekrar yolculuk yapmaya hazır hale geliyor.

Bu inovatif ürün, karayolu kullanımı için yasaldır. Araçlar, yayalar ve diğer bisiklet sürücüleri tarafından kolayca görülebilmesi için ön ve yan tarafında aydınlatma bulunuyor. Kaza riskini azaltmak için ise elektrikli frenleri var. Böyle bir durumla karşılaşıldığında hızlıca durur. Güvenle yolculuk için her şey düşünülmüş değil mi? 🙂

Üstelik S1, akıllı telefonlar ile uyumludur. Telefonunuza bir uygulama indirmeniz yeterli olacaktır. Bu uygulama sayesinde bisikletinizi kilitleyebilirsiniz ve siz tekrar aktifleştirene kadar kilit devre dışı kalacaktır. Böylelikle S1’in çalınmasını engellemiş olacaksınız. Uygulamanın diğer özellikleri arasında ise ışık yoğunluğunu ayarlayabilmek, kat edilen yolu takip edebilmek, hızı ve batarya ömrünü kontrol edebilmek yer almaktadır. Gidonda bulunan USB girişi sayesinde ise yolculuk boyunca telefonunuzu da şarj edebilirsiniz.

Birçok insanın muzdarip olduğu sorunlardan biri; evden metroya ya da otobüse yürümek için 1,5 kmlik bir yolun olması. Bu yolu aşağı yukarı 15 dk da yürüyebilirsiniz. Metroya binene kadar kullanmak bile sizin için müthiş bir avantaj sağlayacaktır. Metrodan indiniz, işe doğru gidiyorsunuz, 3 km’lik bir yolunuz daha var. eBike yanınızda olduğu sürece hayatınız ne kadar kolaylaştı değil mi? Ya da tatile gideceksiniz, bütçenizi de düşündüğünüzde plaja yakın otellerin daha maliyetli olduğu aşikar. Biraz daha plaja uzak konaklama yerlerinin ise sahile ulaşımı ya hiç yok ya da çok güç. Sırt çantanızda 7kg’lık bir ulaşım aracı olması size nasıl hissettirir?

Umarız en kısa sürede Türkiye’de de satışa sunulur. Güvenli, hızlı ve trafiksiz yolculuğun keyfine varabiliriz. Kuruculara göre eBike’ı seri üretime sokmak için 300.000$’a ihtiyaç var. Şuan için başlangıç perakende fiyatı ise 1.499 $