Tuvalette çok daha az su harcamak artık mümkün

Penn Eyalet Üniversitesi’nden araştırmacılar, tuvaletleri daha temiz hale getirebilecek ve tuvalet yıkama için kullanılan su miktarını azaltabilecek yeni bir tuvalet kaplaması olduğunu açıkladı. Ekip, her gün yalnızca tuvaletleri temizlemek için 141 milyar litreden fazla su kullanıldığını söylüyor. Ekip, tuvaleti kendi kendine temizleyebilen sağlam, biyo-ilham, sıvı, çamur ve bakteri tutmayan bir kaplama geliştirdi.
Takımın geliştirdiği kaplamaya, sıvı yerleşik pürüzsüz yüzey veya LESS kaplama deniyor. Bu diğer uygulamaların yanı sıra seramik klozetlere uygulanabilen iki aşamalı bir sprey. İlk sprey, moleküler olarak aşılanmış polimerlerden üretilir ve pürüzsüz ve sıvı itici bir temel oluşturmak için ilk adımdır.

Kuruduktan sonra, sprey insan kılından milyonlarca kat daha ince çaplı kıllara benzeyen moleküller üretir. İkinci sprey, süper kaygan bir yüzey oluşturmak için nanoskopik kılların etrafına ince bir tabaka kayganlaştırıcı madde doldurur. Ekip laboratuarda iki aşamalı bir işlemle tuvaleti püskürtüp üzerine sentetik fekal madde (dışkı) dökerek çalışmış.
Araştırmacılar sentetik maddenin aşağı kaydığını ve hiçbir şeyin tuvalete yapışmayacağını söylüyorlar. Bu kaplama, tuvaletlerin daha önce ihtiyaç duyulan suyun bir kısmı ile atıkların atılmasını sağlamak demek. Ekip, yağlama katmanının tekrar uygulanması gerekmeden önce kaplamanın yaklaşık 500 yıkama sürdüğünü söylüyor.
LESS kaplamasının iyileştirilmesi yaklaşık beş dakika sürüyor. Ekip ayrıca, kaplamanın bakterileri, özellikle de hastalığı yayan ve koku üretenleri, püskürttüğünü buldu. LESS kaplamasını piyasaya sürmek için Deniz Araştırma Ofisi de dahil olmak üzere ekip çeşitli ajanslardan destekle çalışıyor.

Özellikle günümüzde su problemine bu denli dikkat çekilmeye çalışılırken yapılan bu çalışmanın bizler için ifade ettiği anlam oldukça büyük olmalı. Gerekli desteğin verilmesi gerektiğini düşündüğümüz bir proje. Su kaynağı kullanımı ve sağlık açısından oldukça verimli.