Unreal Engine 5 Demosu Yayımlandı!

Unreal Engine, Epic Games tarafından geliştirilen ve ilk olarak 1998 yılında yayınlanan Unreal isimli birinci şahıs nişancı oyununda kullanılan oyun motoru. Esas olarak birinci şahıs nişancı oyunları için geliştirilmesine karşın, sonraları çeşitli türlerdeki oyunlarda kullanıldı. C++ ile yazılmış kodu sayesinde yüksek derecede taşınabilirliğe sahiptir ve günümüzde birçok oyun geliştirici tarafından kullanılan bir araç haline gelmiştir.

Şu anki sürümü Unreal Engine 4’dur, Microsoft Windows, Xbox One, Windows RT için DirectX; OS X, Linux, PlayStation 4, iOS, Android için OpenGL ve internet tarayıcılar için JavaScript/WebGL kullanır.

Unreal Engine 5 Videoyu PlayStation 5’te Gösterdi!

Unreal Engine 5’in arkasındaki geliştirici olan Epic Games, kısa süre önce Unreal Engine 5’in PlayStation 5’te nasıl bir kalite sunacağını gösteren bir video yayınlamıştı. Epic Games, dünkü videonun ardından Unreal Engine 5 demosunun bilgisayarlarda çalışması için gereken konfigürasyonu açıkladı.

Playstation’dan ziyade Unreal Engine 5 Grafik Motoru Konuşuluyor!

Sony ve Epic Games dün, Unreal Engine 5’in tanıtımı için oyun motorunun PlayStation 5’te çalışan 9 dakikalık bir videosunu yayınlamıştı. Yayınlanan videonun ardından Epic Games cephesinden Unreal Engine 5 hakkında açıklamalar gelmeye devam ediyor. 

Unreal Engine 5’le ilgili açıklama yapan Epic Games CEO’su Tim Sweeney, PlayStation 5’in SSD’sinin, Unreal Engine 5 kullanılarak etkileyici dünyalar yaratılmasının en önemli etkenlerinden biri olduğunu açıkladı. 

Sanki oradaymış hissi yaratacak bir görsel

PC Oyuncuları Üzülmesin!

Sweeney’in bu açıklaması, PlayStation’daki Unreal Engine 5 demosunun PC’lerde çalışmayacağı şeklinde yorumlandı. Ancak Tim Sweeney yeni bir açıklama yaparak, oyun motorunun demosunun bilgisayarlarda çalışması için gereken konfigürasyonları açıkladı.

Tim Sweeney yaptığı açıklamada Unreal Engine 5’i çalıştırmak için Nvidia’nın amiral gemisi ekran kartı olan 2080Ti’ın şart olmadığı belirtildi. Sweeney, Nvidia RTX 2070’in dahi Unreal Engine 5’in teknik demosunu oldukça iyi bir performansla çalıştıracağını söyledi. Epic Games CEO’su, üstün performans elde etmek ve demonun ayrıntılarını görmek için SSD veya NVMe’nin kullanılması gerektiğini de söyledi. 

Gerçek bir fotoğrafmış gibi gözüken bir görsel

Epic Store’un Yayımladığı Video Hala Konuşuluyor!

Epic Games, aynı zamanda dün yayınlanan PlayStation 5 videosunun detaylarını da paylaştı. Unreal Engine’nin PS5’teki performansını gösteren videonun 30FPS’de ve 1440p (2K) dinamik çözünürlükte çalıştığı doğrulandı.

Epic Games, Unreal Engine 5’i tüm yeni nesil platformlar ve bilgisayarlar için optimize edecek. Bu da yeni platformlarda çalışan oyunların neredeyse bütün platformlarda aynı ayrıntılara sahip şekilde görülmesini sağlayacaktır. 

Bu video, resmi Unreal Engine Youtube kanalından, bizzat videoyu izleyebilirsiniz, eminim ki siz de şaşıracaksınız.
Mesut Çevik, sevdiğim bir teknoloji insanı ve bu videosunda Unreal Engine 5 Grafik Motoru hakkında daha detay bilgilere değinmiş

Benzer içerikte olan “RTX Teknolojisi” hakkında yazdığımız yazımızı okudunuz mu? Okumak için tıklayınız.

Yine bir teknoloji içerikli olan, Elon Musk’ın büyük projesi “Starlink” hakkında yazdığımız yazımızı okudunuz mu? Okumak için tıklayınız.

1 Yorum