Volvo yakında çöplerimizi robotlara toplatacak

Güvenliğe verdiği önem ve teknolojik öncülüğüyle tanıdığımız Volvo, çöp kamyonlarının arkasında dolaşan ve çöpleri toplayan insanları robotlarla değiştirmek istiyor. Biriken çöpü dışarı çıkarmak doğası gereği kirli bir iş, ancak bunu birinin yapması gerek. Volvo’nun ROAR (Robot-based Autonomous Refuse handling) projesi hayata geçerse, bunu bir insanın yerine iki tekerlekli bir robot yapacak.

Projenin amacı, çöp toplama prosesini hızlandırmak ve insanların bu prosesteki kaldırma hareketi sırasında yaşadıkları zorlanmaları azaltma amacını güden sessiz ve güvenli makineler (robotlar) üretmek.

Volvo Patent Koordinasyon Müdürü Per-Lage Götvall’e göre, Volvo grubu gelecekte yaşamın içinde daha çok otomasyon varlığı olacağını öngörüyor. Bu projeyi geleceğin taşıma çözümlerini şekillendirmede hayal gücünü genişletme konusunda bir adım olarak görüyorlar.

Bir robot düşünün, sessiz bir şekilde mahallenize giriyor, çöp kamyonu sürücüsünün kontrolünde çöp kutularını topluyor ve gürültü seviyesini minimize ederek çöp kamyonunun içine boşaltıyor. VolvoChalmers Teknoloji ÜniversitesiMälardalen ÜniversitesiPenn State Üniversitesi ve atık geri dönüşüm şirketi olan Renova ile ortak oluşturulan ROAR projesinin amacı ise yarının akıllı taşıma çözümlerini geliştirmek.

Mälardalens Üniversitesi robotu tasarlarken, otonom sistemlerin kontrol ve koordinasyonu konusunda uzman olan Chalmers Üniversitesi tüm işletim sistemini tasarlayacak. Penn State Üniversitesi ise grafik, iletişim sistemleri ve kontrol panaelini tasarlayacak. Projeye göre taraflar 2016 Haziran ayına kadar teknolojiyi geliştirip değerlendirecekler ve sonrasında Renova tarafından üretilmiş çöp kamyonunda prototip testleri yapılacak.

Çöp bir kültür. Her ülkenin farklı çöp toplama kültürü var. Bazı ülkelerde her evin önünde bir çöp kovası varken, bazı ülkelerde değil apartmanın, komple sokağın her türlü çöpünün içine atıldığı büyük çöp konteynırları var. Bazılarında ise her çöp grubu için (evsel atık, plastik, cam vb) ayrı ayrı geri dönüşüm bidonları var. Bu bağlamda çöp robotlarını yakın zamanda bizim sokaklarda görebilir miyiz, bilemiyorum. Umalım gelişmeler bu yönü gösterir.

Video’nun tamamını izlemenizi öneriyoruz.