Wikipedia İçeriklerinin %8,5′ini Bu Adam Yazıyor

Günde 10.000 makale yazmak pek münkün görünmüyor değil mi?

Sverker Johansson isimli İsveçli bilim öğretmeni için bu günlük bir rutin. Johansson’un kodladığı bilgisayar programı günde 10.000′in üzerinde makale yazıyor. Wikipedia’daki içeriğin %8,5′i yani 2,7 milyon adedi dünyanın en üretken yazarı olan bu programa ait.

Bir bilgisayar programının bu sayıda yazı yazabilmesi anlaşılabilir bir durum olsa da bunu tutarlı ve anlamlı bir şekilde yapabilmek mümkün mü?

Johansson, programın internetin güvenilir kaynaklarını tarayarak bilgi topladığını ve bunları bir araya toplayarak “izmarit” adını verdiği kısa kayıtlara dönüştürdüğünü belirtiyor. Programın yazdığı kayıtların büyük bir kısmı hayvanlara, bitkilere ve bunların sınıflandırılmasına ait bilgileri içeriyor. Ve tabi ki Johansson’ın eşi Filipinli olduğu için Filipinler’in şehirlerine ait bilgileri.

 

Johansson’un Lsjbot adını verdiği bu program insanlar için makaleler yazan tek program değil.

Benzer şekilde çalışan onlarca program var. Hatta, uluslararası Associated Press medya ajansı yakın zamanda haber yazmak için bu tarz bir programdan faydalanmaya başlayacağını duyurdu. Associate Press dışında birçok medya kuruluşu benzer programlar kullanmaya başladı ve özellikle ekonomi ve spor haberlerini bilgisayar programlarının yazdığını söyleyebiliriz.


Wikipedia’nın birçok gönüllü yazarı bu durumdan hoşnut olmasa da Wikipedia’daki içeriklerin %50′sinin bilgisayar programları tarafından hazırlandığı biliniyor. Johansson da Wikipedia’nın en önemli yazarı olan programını savunurken önemli olanın yazıyı kimin yazdığından çok doğru bilgi verip vermediği olduğunu söylüyor.

Johansson gerçekten haklı olabilir. İnternet sayesinde bilginin herkese açık olduğu bu çağda doğru ve tutarlı bilgi sağlayan kaynak insan da olsa bir makine de olsa saygı duymamız gerekiyor.