Yaban hayatı yapay zekanın elinde

Google ve Conservation International tarafından yönetilen yeni bir yapay zeka programı, yaban hayatı ve hayvanların korunmasını kolaylaştırıyor.

Wildlife Insights, A.I.’yı ve Google Cloud’u kullandığından, korumacılar -ve dünyadaki herkes- yaşam alanlarını bozmadan vahşi doğadaki 4,5 milyondan fazla hayvanı takip edebilirler.

Google ve Jorge Ahumada’dan sözcü Tanya Birch ” Bu verilerle, yaban hayatı veya kaçak avcılığı önleme programlarının yöneticileri belirli türlerin sağlığını ölçebilir ve yerel yönetimler politikaları bilgilendirmek ve koruma tedbirleri oluşturmak için verileri kullanabilirler.” dedi.

Yabani hayvanlarının çevrelerini izlemek için ormanı kameralarla donatmışlar. Bu kameralar sese ve harekete duyarlı olduğu için yaklaşan hayvanın fotoğraflarını seri şekilde çekerek yapay zeka sayesinde birleştiriyor.

Program halka açık şekilde ilerliyor. Sizde isterseniz ormana kendi kameranızı koyup, kameranın çektiği fotoğrafları programın veri tabanına yükleyebilirsiniz.

Kameralar bazen çok eğlenceli fotoğraflar yakalıyor. Birbirleriyle oynayan sevimli jaguar yavruları veya meraklı panda yavrularının fotoğraflarını bu program sayesinde görebilirsiniz.

Bu zamana kadar tam tamına 4,447,330 resim çekildi. Daha detaylı bilgilere ve fotoğraflara ulaşmak için buraya tıklayınız.