Yaratıcı çalışma saatleri

Evden çalışma, henüz denememiş olduğunuz bir yöntem olabilir. Eğer böyleyse iş yaşantınız yoğun bir şekilde ofis ortamında devam ediyordur. Ancak her gün bu yoğun temponun içerisindeyken bile yapılabilecek pek çok şey var. Sizlere herkesin uygulayabileceği ancak başlangıçta çok da kolay olmayan bir çözüm önerisi sunmak istiyoruz.

Önerimiz şu; sabahın ilk ışıkları ile birlikte (tan vaktinde) kalkıp biyolojik saatimize göre en yaratıcı olan zaman diliminde çalışmaya başlamak. (Biyolojik saat kavramını da ilerleyen bölümlerde inceleyeceğiz.)

Bu çalışmayı yalnızca iş yaşantınız için düşünmeyin. Daha çok kendi kişisel gelişim alanlarınızda yapacağınız çalışmalardan bahsediyoruz. Kitap okumak veya çok daha önemlisi merak duyduğunuz bir konuda yazı yazmak gibi. İlk başta çok zor görünebilir ancak günde sadece yarım saat erken kalkarak bunu deneyebilirsiniz. Alışkanlık haline geldikçe güne daha kolay başlayabilirsiniz.

Buradan elde edilecek bilgi birikimi hem özel hem de iş yaşantınızda size büyük katkı sağlayacaktır. Sabah kullanmış olduğunuz yarım saatlik süre günün herhangi bir anındaki yarım saat ile karşılaştırılamaz. Bu bize yaratılışımızın ve/veya evrimimizin verdiği bir hediyedir. Belki bu kısacık sürede, gün içerisindeki birkaç saatte ulaşabileceğiniz verimliliğe ve yaratıcılığa ulaşacaksınız.

Peki bu zaman dilimini böylesine yaratıcı kılan şey nedir?

Bunun sırrı beynin yaydığı dalgalarda gizlidir. Öğrenme ve yaratıcılığın beynin oldukça gevşemiş olduğu zamanlarda çok daha yüksek olduğu bilinmektedir.

Beyin DalgasıFrekansZihin Durumu
Delta0.5Hz – 4HzDerin Uyku Hali
Teta4Hz – 8HzUykulu, uyuşuk ve derin hipnoz hali (uykunun ilk aşaması)
Alfa8Hz – 14HzOldukça gevşemiş ama uyanık. Hafif hipnoz hali
Beta14Hz – 30HzTamamen uyanıklık ve farkındalık hali

Beynin alfa dalgaları yayması, sakin ve huzurlu hissedildiğinin kanıtıdır. Uyanma esnasında bu dalgalar yayıldığı için, uyanma anı ve uyandıktan hemen sonrası yaratıcılık açısından verimlidir. Güneşin ilk ışıklarını gönderdiği zaman diliminde yataktan kalkmak ise alfa dalgalarının çok daha kuvvetli yayılmasına sebep olur. O saatlerde çalışma yapan kişiler bunu bizzat deneyimlemişlerdir. Günün çok sakin ve sessiz bu halinin konsantrasyonumuzun artmasına da büyük katkısı vardır.

Sabahın ilk saatlerinin yaratıcılığına dair bazı örnekler

Rene Descartes, analitik geometriyi bir sabah yatağında uzanırken, tavandaki sineğin hareketlerini izlerken geliştirmiştir. Tavanın köşesine yaklaşan sineğin uzaklığını hesaplarken köşeyi oluşturan tavan ve odanın iki duvarının koordinat düzlemleri olabileceğini düşünmüştür.

Tabii sabahın erken saatlerini yaratıcılık açısından kullanan tek insan Descartes değildir.

Mason Currey; sanatçı, bestekar, düşünür, oyun yazarı, bilim adamı, yazar ve şairlerden oluşan 161 kişinin yaşamını tek tek araştırmıştır. Yazar, “Büyük eserlerin yaratıcıları nasıl çalışır?” adlı kitabında, bu yaratıcı insanların çoğunun sabah erken saatlerde çalışmaları sayesinde büyük eserlerini ortaya koyduklarını tespit etmiştir.

Mason Currey’in kendisinin de deneyimlediği bu çalışma biçimi, bizim yazımızın da ana temasını oluşturuyor. Currey, kitabını anlattığı bir röportajda; “Kitabımı yazarken, bir yandan da magazin editörü olarak tam zamanlı bir işte çalışıyordum. İkisini bir arada yürütebilmek için bulabildiğim tek yol sabah gerçekten erken bir vakitte kalkmaktı. Haftanın her günü sabah 5:30’da kalkmayı ve kitap üstünde iki saat çalışmayı alışkanlık haline getirdim.” demiştir. Bugün kendisi harika bir eserin yazarı ve evden çalışma özgürlüğüne de sahip.

Yeri gelmişken her sene yaklaşık 1.000 sayfalık eserler veren Emile Zola’nın günde sadece 3 saat, İngiliz filozof Spencer’ın da muazzam eserlerini günde sadece 2 saat yazarak ortaya çıkardıklarını belirtmek isterim.

Size getirebileceği faydalar

Güne kendi yaratıcı projenizle başlamanız aslında o günün ne kadar verimli geçeceğinin size güzel bir işaretidir. Kendi hayatımda da sıklıkla deneyimlemişimdir. Güne güzel bir yazı hazırlayarak başlayabildiysem o günün tamamı mutlaka güzel, verimli ve dolu dolu geçmiştir.

Bunun sebebi ise ardı ardına gelen vakitlerin birbirleri ile aslında tamamen bağlantılı olmasındandır. Eğer içinde bulunduğumuz zamanı iyi değerlendirebilirsek ondan sonra gelen zamanı da değerlendirebilme şansını yaratmış oluruz. Yani bir anlamda zaman zamanı açmaktadır. Hepimizin “Bugün nasıl da verimli geçti, birbiri ardına kaç tane işi bitirdim.” dediğiniz günler olmuştur muhakkak.

Özel veya iş hayatımızda ne kadar çok işi başarırsak, daha fazla işi başarma şansına da sahip olabiliriz. Yani zamanı kazanmaya başlarız. Hayatımızdaki en önemli kazanç aslında zaman kazanımı olabilir, bunu da başka yazılarımızda paylaşmak isterim.

Diyalogin ekibi olarak bu yaratıcı saatlerde sizlerin de kendi yaratıcı düşüncelerinizi ve bunun sonunda ortaya çıkacak olan kişisel inovasyonlarınızı ortaya koymanızı temenni ediyoruz. Özellikle girişimciler için evden çalışma ortamında kendi yaratıcılıklarını ortaya koymak önemli bir gereklilik olduğundan, yaratıcı saatlerinizi iyi tanımlayın

Evden çalışmak ile ilgili yazımızı okumak için bu linke tıklayabilirsiniz.

1 Yorum