MIT özerk araçların (AV’ler) köşelerde daha iyi görmelerini sağlayan yeni bir sistem geliştirdiğini duyurdu. Yeni sistemin köşeden hareketli bir nesnenin gelip gelmediğini belirlemek için yerdeki gölgelerdeki küçük değişiklikleri algılayabilmesi bekleniyor. MIT bir gün, bir binanın köşesinden veya park edilmiş arabalar arasından çıkan bir araç veya yaya ile olası bir çarpışmanın önlenebilmesi için AV’lerin kullanılabileceğini söylüyor.
Bu sistem ile geleceğin robotlarını bir binanın içinde rahatça dolaşırken görebiliriz. Araştırmacılar, yaklaşan bir araç için algılandığında ve durduğunda, araba tabanlı sistemin geleneksel LİDAR’I yendiğini söylüyor. LİDAR sadece görünür nesneleri tespit edebilir; MIT’nin sistemi LİDAR’ınkinden yarım saniye daha hızlıdır. Yarım saniye çok büyük bir bir gelişme gibi görünmüyor, ancak bir yaya ya da başka bir arabaya çarpmaktan kaçınmak söz konusu olduğunda bunun ne kadar önemli olduğunu görebiliriz. MIT sisteminin sağlayabileceği ekstra erken uyarı, AV’nin yolunu ayarlamasına veya yavaşlamasına izin veriyor. Şimdiye kadar, yeni sistem sadece iç mekanlarda test edilmiş.

ShadowCam denilen sistem, yerdeki gölgelerdeki değişiklikleri tespit etmek ve sınıflandırmak için bilgisayarla görme tekniklerini kullanıyor. ShadowCam, bir köşenin önündeki zemin gibi belirli bir alanı hedeflemek için kameradaki video kareleri dizisini kullanır. Çerçeveden çerçeveye aydınlatmadaki değişiklikler, bir şeyin kameraya doğru geldiğini veya kameradan uzaklaştığını gösterebilir.

Sistem, görüntü kaydı ve görsel odometri tekniğinin bir kombinasyonunu kullanır.Görüntülerin poz ve geometri dizilerini analiz ederek Mars gezicisi bir kameranın hareketini gerçek zamanlı olarak tahmin etmesinde benzer bir teknik kullanıldı. Bu teknik ayrıca, sinyal-gürültü oranını azaltmak için renkli bir artışa bahis koyacak şekilde görüntüleri yükseltiyor. Ekip, iç ve dış mekanlarda çalışmasını sağlamak için gelecekte sistem üzerinde çalışmayı planlıyor.

Yarım saniye muhtemelen ileride daha fazla olacak ve bu süre içinde kurtarılabilecek durumları düşününce insan heyecanlanmıyor değil 🙂

KaynakShane McGlaun
Paylaş
Önceki İçerikSera Gazı ile sabun yapmak
Sonraki İçerikYapay Zeka: Makinalar stratejileri öğrenebilir mi ?
İnovasyon, bilim ve teknoloji konularına merak salmış Hacettepe Üniversitesi BÖTE öğrencisi. Gündemi ve de bilimsel gelişmeleri Diyalogin ailesi ile takip etmeye karar verip, aileye yeni bir renk katmıştır.