Yazar adayları için sık sorulan sorular

Merhaba, bunu okuyorsanız içinizde oluşan birikimi bir köşeye aktarmak/yazmak ya da bu birikimlere ulaşmak için yapmanız gerekenleri öğrenmek istiyor olabilirsiniz. Merak ettiklerinize samimi bir şekilde yanıtlar vermeye çalışalım.

Diyalogin.com nedir?

Her türlü yenilikle ilgili haber, makale ya da inceleme yazılarının Türk okuruyla buluşmasını sağlamaya çalışan, kaliteli içerik sunma hedefinde birleşen gönüllü bir platformdur.

Peki Diyalogin diğer haber sitelerinden hangi yönüyle farklılaşıyor?

Özünde yalnızca bir haber sitesi sayılmayız. Biz bir “yenilik” platformuyuz. Yazarından danışmanına, öğrencisinden akademisyenine, okurundan yenilik üretenine etkileşimler yaratacağız. Gördüğünüz kategorilerin herhangi biri konusunda yenilik paylaşanların aksine, yeniliğin geniş bir çerçevesi olduğuna inanıyoruz. Böylece hemen her gün yenilik temalı haberler ve makaleler okuma fırsatı bulacaksınız.

Sitede bunun bir beta sürümü olduğunu belirtmişsiniz. Bu ne demektir?

Evet, elimizdeki süreci bir test sürüşü olarak düşünüyoruz. Yazarlarımızdan bazıları (sizin gibi) ekibimizi tanıyacak, ekibimiz de yazılarınızı ve sizi tanıyacak. Bu karşılıklı bir çalışma. İki taraf da durumdan memnunsa, devam edecek.
Bu süreçte aramıza yazarlar katılıp ayrılacaklardır. Net bir yazar kadrosuna ulaşma sürecimiz muhtemelen bu beta sürecinin bitimine denk gelecek.

Beta süreci sonuçlandığında neler değişecek?

Öncelikle beta sürecinden sonra ekibimize yeni yazarlar dahil etmeyeceğiz. Beta sürecinde bizimle çalışan gönüllü yazarlarımız bizimle devam ederken onlar açısından hiçbir koşul değişmeyecek.

Biz kimiz?

Bu oluşumun üyeleri, Türkiye’nin inovatif ve yenilikçi süreçlerine bilgi birikim katkısı verirken aynı zamanda paylaşımlar sonucunda yenilik üretimine ilham sağlamak isteyen gönüllülerdir. Aramızda Türkiye’nin önemli profesyonelleri, akademisyenleri ve sivil toplum gönüllüleri bulunmaktadır. Ekibimizden bazılarının daha önce yenilik yaratma konusunda önemli birikimleri olmuş ve diğer yenilikçilerin başarısı için paylaşmaya içtenlikle gönül vermişlerdir.

Akademiden gelecek katkı okuyucularımıza son ve olası gelişmeleri sunarken, profesyonellerle trendleri paylaşma yolunda çalışacağız.

Ben nasıl yazarım?

Sitede gördüğünüz kategorilerdeki konularda yenilik haberlerini hazırlamamıza yardımcı olabilirsiniz. Bu kategoriler dışında bir kategori oluşturmamız gerektiğini düşünüyorsanız lütfen çekinmeden önerin.

Yeni bir ürün veya hizmeti inceleyerek inceleme yazısı paylaşabilirsiniz.
Herhangi bir yenilik konusunda birikimlerinizle veya kaynak incelemesi yaparak makaleler yazabilirsiniz.

Henüz yukarıdaki iki tanesini yazarak katkı verme deneyimine sahip değilseniz, yenilik haberlerinin kaynakları ve takibi konusunda yardımcı olup, sizi bir yenilik habercisi olma yolunda seve seve desteklemeye hazırız.

Yazarlık dışında da katkı verebilir miyim?

Kendinizi bir nevi stajyer olarak görürseniz, sitedeki her türlü faaliyetten size de öğretici parçalar sunabiliriz.

Ne sıklıkla yazmalıyım ?

Bu konu ekibe katılmak isteyen kişinin özgeçmişiyle biraz orantılı bir durum.  Ancak yeni bir platform olduğumuz için, şu an tüm arkadaşlarımızdan ellerinden gelen en nitelikli çalışmaları mümkün olduğunca çok sayıda bekliyoruz. Ancak beta sürümünün bitişiyle, her bir yazarımızın 15 günde 1 haber ve istediği sıklıkta makale / inceleme yazmasına olanağı olacak.

Gerektiği zamanlarda yazılarımı teslim edemezsem ne olur?

Öncelikle yüzünüz kızarırdiye tahmin ediyoruz. Bu oluşumdaki herbir yazar, diğer yazarların ürettikleriyle de temsil edilir. Bu nedenle sorumluluğunuz kendinize karşı olduğu kadar; okurlara, çok değerli danışman ekibimize ve diğer yazarlara karşıdır.

Bu nedenle mazeretsiz olarak ilk gecikmeden sonraki bir ay boyunca yazılarınız kendi yazar hesabınızdan değil  “editör” hesabından yayınlanır. İkinci gecikmeden sonra iki ay boyunca yazılarınız “editör” hesabından yayınlanır.  Diğer gecikme artık sizin ve bizim için çalışmanın sonu olacaktır.

Ekibinize katılmamın bana ne gibi katkıları olacak ?

Proje gönüllü bir proje, elbette bir gün nitelikli içeriğimizin karşılığı olarak profesyonelleşebiliriz.

Biz profesyonelleşene kadar, yazarlarımızın en önemli kazançlarını; fikirleri paylaşmak, yeniliği interaktif biçimde öğrenmek, bilinirliğini arttırmak, profesyonel ve yetkin bir ekibin bir parçası olmak ve referanslarını kazanmak şeklinde sıralayabiliriz.

Profesyonelleştiğimiz takdirde, şu an olduğu gibi neredeyse tam zamanlı çalışan arkadaşlarımızın emeklerinin karşılığını verdikten sonra muhakkak yazarlarımızı da tatmin edecek bir ödüllendirme biçimi kurmanın hayalini taşıyoruz. Ancak bunun için önümüzde uzun ve meşakkatli bir yol olduğu gerçeğini de unutmuyoruz.

Diğer sorularım için nereye yazmalıyım ?

Bize en kısa yoldan info@diyalogin.com mail adresine, istediğiniz soruları yazarak ulaşabilirsiniz.