Yenilebilir paketlerle ambalaj atığına veda

Dünya; tükettiğimiz her türlü yiyecek ve içeceğin plastik ambalajlarından ötürü büyük bir kirlilik içinde ve bu durum ne yazık ki her geçen gün daha da kötüye gitmekte. Neyse ki bu çirkinliklerin arasından ışık gibi parlayan bazı girişimciler, insanoğlunun sorumsuzluğu sonucu yarattığı bu kirliliğe karşı doğa dostu kalıcı alternatifler üretmek konusunda oldukça sıkı çalışıyor.

Endonezya’da kurulan Evoware Gıda, gıda ambalajlarını hiç beklenmedik bir malzemeden yapmaya başladı: Su yosunu! Artık okyanuslarımızı kirletmeden, toksik olmayan ve geri dönüştürülebilir su yosunu ile yapılan ambalajları atmak yerine afiyetle tüketebilirsiniz!
Evoware’in %100 geri dönüştürülebilir ambalajını birkaç açıdan inceleyelim.

Öncelikle gıda ürünleri için kullanılacağı düşünülerek raf ömrü dikkate alınmalıdır. Tabii böyle bir üründen beklenen; genelde rafta çok kısa süre içerisinde bozulması, akması ve kokması oluyor. Ancak ürünün sağlıklı bir şekilde 2 yıl boyunca dayandığı gözlemlenmiştir.
⦁ Baskı veya ısı yolu ile mühürlenerek bildiğimiz gıda ambalajlarına ciddi bir rakip olmasının yanısıra daha sağlıklı bir tüketim şansı vermektedir.
⦁ Kullanımı bittikten sonra doğal bir gübre görevi de görmektedir.
⦁ Evoware ambalajlarını gıda olarak tüketebildiğinizi yeniden hatırlatmak isteriz. Böylece barındırdığı yüksek lif, mineral ve vitaminlerden de yararlanabilirsiniz.


Hamburger siparişlerinde bu ambalajlamanın kullanıldığını düşünün. Zaten yeterince acıkmışsınız, en az yarım saattir siparişinizi beklemişsiniz, bir de paket açma derdiyle mi uğraşacaksınız? Evoware ile paket açma derdiniz de son buluyor, tüm siparişinizi öylece midenize atabiliyorsunuz!


Türkiye’de de seveni giderek artan, bizdeki erişte benzeri uzak doğu ülkelerinde yoğun olarak tüketilen noodle baharatlarını korumak için de bu ambalajlama yöntemi kullanılabilir. Müşteri sıcak suyu eklediğinde paket çözünür, tüm aromasını verir ve size afiyetle yeme kısmı kalır.

Ayrıca bu ambalajlar, sabun ve hijyenik pedler gibi gıda olmayan ürünler için torba görevi görecek şekilde de kullanabiliyor.

Bildiğiniz üzere Endonezya okyanusun plastik atıklar ile en çok kirletildiği ikinci ülke konumunda. Bu sebeple olacak ki, çevre kirliliği şirketin esas motivasyon kaynağı durumunda.

Kuruculardan David Christian, hedefledikleri bir başka noktaya daha değinmeden geçmiyor. Endonezya dünyada en büyük yosun üreticisi konumunda. Ancak pek çok yosun çiftçisi uzun pazarlama zincirinden dolayı yeteri kadar kazanamıyor ve borç batağı içinde. Çiftçi çocukları çok iyi beslenemiyor ve okula gidemiyor. Ve ne yazık ki, çoğu deniz yosunu bu süreçte israf oluyor. Evoware bu yosunları kullanarak boşa harcanmayan paketler ile çiftçilerin gelirini arttırmayı hedefliyor.

Şirketin web sayfasında “Ürünlerimiz yolu ile insanlar doğaya yakınlaşıp daha sorumluluk sahibi ve sürdürülebilir bir hayat yaşayacaklar.” denilmektedir. Bu görüşe sonuna kadar katılmakla birlikte, Evoware’i şöyle bir özetleyecek olursak; doğa dostu, geri dönüştürülebilir ve sosyal faydayı gözetir olduğunu görüyoruz.

Sahi, bir inovasyondan daha ne bekleriz ki?

Eski okuyucularımız bilir, 2014 senesinde yayın hayatımıza başladığımızdan bu güne kadar gıda ve sağlık kategorisinde pek çok inovasyon haberi yayınladık. 2017 boyunca sitemize aldığımız saldırılar sonucu yaza doğru medya ayağımız büyük denilebilecek bir hasar gördü ve her şeyi baştan kurmamız gerekti. Bir yandan güncel inovasyon haberlerini sizlerle paylaşırken, bir yandan da tüm geçmiş haberlerimizi yeniden yayınlıyoruz.

Bu zamana kadar yayınladığımız gıda sektöründen inovasyon örneklerinde dikkatimizi çeken şey, inovasyonun doğrudan gıda ile ilgili olmasıydı. Kullanılan ürün/malzeme, üretim biçimi veya tekniği konusunda büyüklü küçüklü inovasyon haberlerine rastlamıştık. Fakat gıdada ambalaj konusu üzerine çalışılmış, hele ki bunu yaparken ülkesindeki ekonomiyi gözeten bir inovasyon örneği bizi çok etkiledi. Umarız sizler de yenilebilir ambalaj fikrini sevmişsinizdir.

Evoware internet sitesinde ürünlerin neredeyse tatsız ve kokusuz olduğu belirtiliyor. Ürünü pakediyle birlikte yemek konusunda pek çok müşterinin bir süre çekineceğini düşünüyoruz. Fakat içeriğindeki lif, mineral ve vitaminleri de düşününce, “Neden olmasın?” diyoruz.
Sosyal fayda üreten, içinde yaşadığı doğanın kıymetini bilip, gelecek nesillere daha iyisini bırakmayı arzulayan bir inovasyon haberini sizlerle paylaştık.

Durmadan ekonomik krizden ve tüm dünya ülkelerinin çok kötü bir yere gittiğinden bahsederek oluşturduğumuz karamsarlık çemberinden, David Christian ve arkadaşları gibi çıkmayı başarabilirsek; belki biraz pozitif kalarak biraz hayal kurarak bizler de böyle güzel inovasyonlara imza atabiliriz.