Gezegenimiz %70 okyanusla kaplı bir su dünyasıdır. Yüzyıllar boyunca, açık denizlerin uygun şekilde kullanılması durumunda enerji üretebileceği yaygın olarak bilinmektedir. Bugünün hızla genişleyen yenilenebilir pazarı ile, dalga enerjisinin son zamanlarda çağdaş, temiz bir enerji kaynağı olarak ilgi çekmesi hiç şaşırtıcı değil. İki şirket, dalga gücünü yenilenebilir, yeşil bir enerji kaynağı olarak kullanmak için bir deniz hidrokinetik dönüştürücü olan OE Şamandırasını ortaklaşa tamamladı.

Portland, Oregon’dan, uzun zamandır devam eden mühendislik projeleri kaydına sahip bir denizcilik ve endüstriyel imalat şirketi olan Vigor’un şirket merkezidir. Bu çaba için Vigor, deniz hidrokinetik teknolojilerini ileriye götürmek için ortak bir çaba içinde İrlandalı dalga gücü öncüsü Ocean Energy ile işbirliği yaptı. ABD Enerji Bakanlığı Enerji Verimliliği ve Yenilenebilir Enerji Ofisi ve İrlanda sürdürülebilir enerji Kurumu (SEAI), 12 milyon dolarlık tasarım projesini finanse etmeye yardımcı oldu.

826 ton ağırlığındaki OE Şamandıra dalga cihazı, 125 fit uzunluğunda, 59 fit genişliğinde ve 68 fit yüksekliğindedir. ABD Deniz Kuvvetleri Dalgası Enerji Test Sitesi’nde (WETS), Hawaii Adası Oahu adasının rüzgâr tarafına, Deniz Üssü Pearl Limanı kıyılarına açılacak.
Şamandıra, 1.25 megawatt’a kadar elektrik enerjisi üretme potansiyeline sahiptir. Başka bir deyişle, deniz tabanlı veri merkezlerini, tuzdan arındırma tesislerini, deniz özerk sualtı araçlarını (AUV’ler) güç platformlarını, açık deniz balık çiftçiliğini ve uzak ada toplulukları için şebekeden uzak uygulamaları desteklemek için yeterli kalitede elektrik kaynağına sahiptir. Bunun yanı sıra, şamandıra sera gazı emisyonlarını büyük ölçüde azaltma kapasitesine sahiptir ve onu daha temiz, daha sürdürülebilir bir yenilenebilir enerji kaynağı haline getirmektedir.

Ocean Energy CEO’su John McCarthy, “Bu türünün ilk dalga enerjisi dönüştürücüsü ölçeklenebilir, güvenilir ve daha önce düşünülemeyen ya da sadece pratik olmayan çeşitli kullanım durumlarını kolaylaştırmak için sürdürülebilir güç üretme yeteneğine sahip” dedi. “Uluslararası olarak önemli olan bu proje, iş yaratma, yenilenebilir enerji üretimi ve sera gazı azaltımı için paha biçilemez olacak. Ek olarak, teknoloji şirketleri OE Şamandıra cihazlarının deniz tabanlı veri depolama ve işleme merkezleri olarak geliştirilmesi ile dalga gücünden faydalanabilecekler. Big Data’daki büyük oyuncular halihazırda bu sistemleri denizde soğutarak enerji tasarrufundan yararlanmak için denizaltı veri merkezlerini deniyorlar. OE Şamandıra şimdi onlara tek cihazda okyanus soğutması ve okyanus enerjisinin potansiyel çift faydasını sunuyor. ” diyor.

Yenilenebilir enerji için böyle prototipler üzerine çalışılması heyecan verici.