Yıkımdan doğan tasarım

inovatif tasarım haberleri : Eşsiz bir kitaplık yapmak mümkün mü?

İlham her yerde bulunabilir, acı bir fırtına sonrasında bile. Şili doğumlu Newyorklu sanatçı Sebastian Errazuriz fırtına sonrası devrilmiş bir ağaçtan bulduğu bir dalı eşsiz ve güzel bir kitaplığa dönüştürdü. Bir yıkımdan doğan, bir amaca uygun hizmet etmeye getirilen bu sanat eserine Santiago’da bulunduğu sokağın ismi verildi, BILBAO.

Sanatçı bir açıklamasında şöyle diyor “Dal atölyeye getirildi. Eğdik, büktük, dönüştürdük. Yeniden ayarlandı, canlandırıldı böylece kocaman düz bir duvara sarılabildi. Artık yıkımdan doğdu ve yeni hayatını bir raf olarak yaşamaya başladı. Aslında bizim mesajımız, yıkımlar başımıza gelen felaketler olduğu kadar, çevremizdeki varlıkların kıymetini bilmemiz gerektiği yönünde. Yıkımlar bazen doğal yollarla geliyor, ancak bizde çevremizi doğal olmayan yollarla yıkmaya başladık. ” Errazuriz’in son kompoziyonu doğuya özgü gerçek ağaç dalları, Jequitiba meşesi, paslanmaz çelik, cam ve siyah vernik içeren materyallerin karışımından uzun süren çalışmalar sonunda bir araya getirilerek oluşturuldu. Bu fonksiyonel heykel büyümeye devam edip topraktan çıkıyormuş gibi gözükmesi için  odanın köşesine yerleşebilecek şekilde ayarlandı. Sebebi ise bizim kurguladığımız hayatta doğanın unsurlarına yer bulmalıyız.  oturacak şekilde ayarlandı.

Yıkımdan hayata dönen eser, 244cm yüksekliğinde, 305cm genişliğinde ve 36.5cm derinliğinde. 7 adet cam raf, dallar arasında dengelenmiştir. Aslına bakarsanız bu ölçüler bir kitaplık olsun diye tasarlanmamış. Bu ağaç varlığını sürdürsün diye tasarlasak ne olurdu diye düşünülüp taşınılmış. Bu ölçülerden nasıl faydalanılabilir diye yola çıkılıp, kafa yorulmuş.  Kitaplık Erraruiz’in devam eden ağaç serilerinin bir parçası. Aslında sanatçı, doğada bulunan saf formların, tasarımlara dönüştürülmesi ile nasıl sonuçlar alabileceği üzerine yoğun emekler verdiğini söylüyor. Sanatçı, çoğunluğunu doğada bulduğu objeleri dönüştürerek açtığı bir dizi sergiyle biliniyor.